زیبائی طبیعت بستگی به حفظ آن دارد

«شگفتیهای طبیعت»

تصاویری از زیباترین پرندگان -2

   با تبریک ولادت حضرت فاطمه (س) و روز زن به تمامی مادران و زنان خوب  و همچنین توصیه جهت حفظ طبیعت در روز طبیعت،  با آغاز بهار طبیعت در خدمتتان خواهیم بود با یکی دیگر از نوشتارهایی در رابطه با شگفتی های طبیعت. تا سالی را با تماشای تصاویری زیبا از اجزای طبیعت شروع نموده و در نتیجه توجه به خالق زیباییها.
 در مهر ماه 93 قسمت اول تصاویری از زیبا ترین پرندگان را آوردم در این قسمت تصاویر دیگری از این گلرخان طبیعت را نشان خواهم داد تا بهره شما باز دید کننده محترم از تماشای این موجودات زیبا که از مهیج ترین  وخوش آوا ترین اعضای طبیعت در خشکی میباشند و در هر مکانی از جهان میتوان انواعی از آنها را مشاهده نمود  تکمیل تر شود. 
 

 

ادامه دارد.....

 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم فروردین ۱۳۹۴ساعت 11:18  توسط عبدالحسين نوري  | 

تصاویری از زنده شدن زاینده رود در اصفهان 

چند روز قبل(چهاردهم آبان ماه) شبانگاهان رود زیبای اصفهان جانی دوباره گرفت و تصاویری از آن در فضاهای مجازی منتشر شد و ما تعدادی از آن را برگرفته و در اینجا تقدیم مینماییم تا شما نیز چشمانتان به احیاء مجدّد منشأ حیات شهرمان روشن گردد.  

   

  

  

 

   

  

 

 امید است که با عنایت آن ذات بی همتا در ارتفاعات و دشتهای سرزمینمان شاهد نزولات بیشتری باشیم و مسئولین در ارتباط نیز با مدیریت مناسب تری با کمک مردم نسبت به تقسیم آب اقدام نموده و همگان صرفه جویی را در مصرف این ماده حیاتی مد نظر قرار دهند تا این رود زیبا را دگر بار در شهر و مزارع و باغات اطراف و مناطق شرق و غرب و حومه اصفهان که مردمانش محتاج قطره قطره های آب این رودخانه هستند بی آب و خاموش نبینیم. در این رابطه در نوشتاری دیگر مطالب مشروح تری را نیز خدمتتان عرضه خواهیم نمود. انشاءالله. شایسته است بدنبال این تصاویر زیبا تصویری از گفتار معصوم(ع) را به شکرانه جاری شدن این نعمت حیات بخش داشته باشیم. که در باره اهمیت احترام و گرامی داشتن یکدیگر است.  

+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۳ساعت 20:57  توسط عبدالحسين نوري  | 

"شگفتی های طبیعت"

تصاویری از زیباترین پرندگان-1

 با تبریک عید سعید غدیر خم (عید ولایت و امامت).

      ضمن ارائه مطالب و تصاویری از اجزای طبیعت، بخشی را بعنوان زیباترین ها معرفی نموده ام مانند گلها ، ابرها ، ستارگان ، دریاها، کوهها و.......لیکن این سلیقه هاست که تعیین می کند چه چیزی زیباست و چه چیزی از زیباترین هاست. اما بدرستی کل مخلوقات خداوند زیبا هستند و هریک از شگفتیهای خاصی نیز برخوردارند.  چرا که خالق آنها زیباست .

 در اینجاتصاویری شگفت انگیز از پرندگانی  ارائه میگردد که شاید از زیباترین هایند. بنابر این هدیه ای است  به جهت این عید بزرگ. ودر پایان گفتاری اخلاقی از مولا علی (ع).

ادامه تصاویر در فرصت ونوشتاری دیگر انشاء الله

 

و گفتاری از مولا علی (ع) بمناست عید غدیر

 مجدداْ این عید بزرگ را به دوستان وشیعیان مولا علی (ع)تبریک میگویم

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم مهر ۱۳۹۳ساعت 16:49  توسط عبدالحسين نوري  | 

 نجیب ترین حیوان-2

  در نوشتار قبلی یاد آوری شد، اسب این نجیب ترین حیوان به دوگونه در طبیعت وجود دارد  وحشی  و اهلی.که شامل ده ها نوع می باشد  . اما لازم بذکر است زندگی اسب از ۴۵ تا ۵۵ میلیون سال پیش به این سو آغاز شده است، اسب‌های بزرگ و تک‌سم امروزی به جانورانی کوچک‌جثه و چندسم باز می‌گردد. نزدیک به ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد، انسان تلاش کرد تا اسب را اهلی کند. گمان بر این است که تا سال ۳۰۰۰ پیش از میلاد اسب‌های اهلی در جاهای گوناگونی از زمین حضور داشتند. اگرچه بسیاری از آن‌ها در طبیعت،  آزاد زندگی می‌کنند. البته اسب‌هایی وجود دارند که هرگز اهلی نشده‌اند؛ اندام‌های اسب به گونه‌ای است که به آن اجازه می‌دهد بی درنگ سرعتش را در برابر درندگان بالا برد. در اینجا ادامه تصاویر زیبای اسبانی را می آوریم که غالباً وحشی اند.

ادامه دارد.....

اما در کنار شادی مردمان غزه که نتیجه صبر ومقاومت است.

" مظلومانه ولی با عزت"

به امید پیروزی نهایی

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۳ساعت 19:37  توسط عبدالحسين نوري  | 

 

"شگفتی های طبیعت"

نجیب ترین حیوان-1

    با تبریک عید سعید فطر  و عرض معذرت از اینکه طی ماه مبارک رمضان نتوانستم از فضای مجازی مطلبی ارائه نمایم لیکن در سیستم ارتباطی شرکت مطالبی تحت عنوان در پرتو آیات وحی در چندین نوشتارخدمت همکاران عزیز داشته ام و امیدوارم این مطالب را در فرصت مناسب از این فضای مجازی نیز خدمت دوستان داشته باشم ولی در اینجا به یکی دیگر از شگفتی های طبیعت تحت عنوان نجیب ترین حیوان که سال جاری نیز به نام همین حیوان آمده است  طی چند نوشتار خواهم پرداخت  و در پایان مطلبی ویژه در رابطه با خشونت عصر حاضر ،که در منطقه خاورمیانه توسط صهیونیستهای پلید در جریان است را از قول یک خواننده معروف آمریکایی می آورم ، امیدوارم مورد توجه عزیزان قرار گیرد.

برای هزاران سال است که اسب این نجیب ترین حیوان، یار و همراه انسان بوده است ، البته انسانها با توجه به کنشی که با سایر حیوانات داشته اند بعضی از صفات خوب و بد را خاص حیوانی دانسته اند و نجابت، شاخص  این حیوان خدمتگزار به انسان است،  زیرا  اسب ها بودند که در طول تاریخ امکان پیشرفت وتوسعه را برای انسانها فراهم آورده اند.

اسب، به دوگونه در طبیعت وجود دارد  وحشی  و اهلی.که شامل ده ها نوع می باشد ، که در اینجا تصاویری از اسبهایی را می آوریم که غالباً وحشی اند.

 

 

 

ادامه دارد......

اما مطلب ویژه، ترجمه اشعاری است باعنوان سکوت بد تر از خشونت است و «لوپه فیاسکو» خواننده آمریکایی آن را بتازگی سروده است.

این خیلی بلند توی سرم صدا می‌کند

کلماتی که باید پیش از این می‌گفتم!

من در پشیمانی‌هایم غوطه می‌خورم

نمی‌توانم کلماتی که هرگز نگفتم را پس بگیرم

نمی‌توانم کلماتی که هرگز نگفتم را پس بگیرم

حقیقتا فکر می‌کنم که جنگ علیه ترور یک فریب کثیف است

تنها توجیه پوچی است برای شماها تا از گلوله‌هایتان استفاده کنید

ساخت یک کلیپ چقدر پول می‌برد

واقعه 11 سپتامبر و ساختمان‌هایی که خراب شدند

آینده کودکان شما اولین چیزی است که با این بودجه بر باد می‌رود

...

..

نوار غزه بمباران می‌شود،

اوباما حتی یک حرف لعنتی کوچک هم بر زبان نمی‌آورد، این همان دلیلی‌ است که من به او رأی ندادم... ،

فکر می‌کنم همه این سکوت‌ها بدتر از همه این خشونت‌هاست،

ترس یک احساس ضعف است برای همین از آن متنفرم،

ما تقریبا از هر چیزی می‌ترسیم،

حتی از گفتن حقیقت هم وحشت داریم،

تو از گفتن آنچه درباره من می‌اندیشی می‌ترسی،

و من حتی از گفتن آنچه که درباره تو می‌اندیشم وحشت دارم،

من داخل سلول درونم زندانی‌ام،

و می‌دانم که در درون تو نیز یک زندان است،

فریادهای من سرانجام آزاد می‌شود،

افکار من سرانجام فریاد سر می‌دهند،

این خیلی بلند توی سرم صدا می‌کند،

کلماتی که باید پیش از این می‌گفتم! ،

من در پشیمانی‌هایم غوطه می‌خورم،

نمی‌توانم کلماتی که هرگز نگفتم را پس بگیرم،

نمی‌توانم کلماتی که هرگز نگفتم را پس بگیرم –

 

 

نکته

     متاسفم که مجبورم بواسطه خشونتی که وقیحانه توسط رژیم صهیونیستی کودک کش، این مولود ناپاک جهان استکبار در جریان است و در حقیقت درنده خوتر از هر حیوانی هستند که آن عالم و عارف فرزانه ،  آنها را به گرگ درنده‌ای تشبیه کردند در این نوشتار که موضوع آن نجابت حیوانی است مطلبی داشته باشم زیرا سکوت، چه بسا به قول این خواننده آمریکایی بدتر از خشونت باشد چرا که باعث خشونت بیشتری خواهد شد و نمونه بارز آن اینکه اگر سکوت و مصلحت بی مورد نبود امام حسین (ع) به قتلگاه کشیده نمیشدند و امروزه متاسفانه سکوت پاره ای از ملتها، برای اینکه معیشت و حتی خوشگذرانی شان بخطر نیافتد مانند بعضی از جوامع عربی و غربی و همچنین سکوت و بعضاً همراهی باصطلاح جامعه جهانی و رژیمهای مرتجعی که برای حفظ و دوام حاکمیت نا مشروعشان، از اعمال ننگین صهیونیستها، آشکارا و پنهان حمایت میکنند باید شاهد این چنین جنایتهای فجیعی باشیم! آنوقت است که نتیجه آن با توجه به پیشرفت های شگرف علمی در جهان، شاهد آن باشیم که کل دنیا به جهت فاصله گرفتن از اخلاقیات، بادست خود رو به انحطاط و نابودی است که به گوشه ای از آن اشاره میشود: حدود 3/4 سطح کره زمین را آب فرا گرفته است ولیکن می بینیم که این ماده علی رغم چرخه آن، و تدابیری که اندیشه میشود مصرف را کفایت نمیکند و بیم آن میرود که جنگ ملتها در آینده بیشتر بر سر این ماده حیاتی باشد، ضمن اینکه با ایجاد آلودگی های هوا ، صوتی ، نوری و امثال آن محل زیست و تنفس انسانها و سایر جاندران هم علی رغم تلاشهایی که جهت پیشگیری آن  بعمل میآید در خطر جدی است و دهها مرض ناشناخته نیز با توجه به پیشرفت بهداشت، دامنگیر بشر شده است و هر روز مرض جدید و ناشناخته دیگری به آن افزوده میشود. زیرا آتش که گرفت خشک و تر میسوزد و براستی که اعمال زشت انسان ها پای بند خود آن هاست، اگرچه در این جهان باشد و بی شک طبق *انذار کتب آسمانی بویژه قرآن کریم جنایتکاران و همراهانشان تاوان آن را در روز موعود نیز با شدت هر چه تمام خواهند داد و از آن گریزی نیست.

*انذار"enzar" به معنی 1- ترسانیدن ، بیم دادن  2- آگاه کردن

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم مرداد ۱۳۹۳ساعت 10:41  توسط عبدالحسين نوري  | 

"شگفتی های طبیعت" 

مناظر زیبای بهاری 

 

     باتبریک ایام میلاد با سعادت بی بی فاطمه(س) و ولادت رهبرکبیر انقلاب و همچنین تبریک روز زن، به همین مناسبت تقدیم می نماییم مناظری متفاوت از مناظر بهاری را که از فضاهای مجازی برگرفته ایم یا خود تصویر برداری نموده ایم. وچه نیکوست که در بهارطبیعتما هم مطالبمان بیشترحول محور طبیعتباشد و نیز از چالشهایی صحبت کنیم که انسان باصطلاح متمدن! در رابطه با آن ایجاد نموده است، بنابر این لازم است یکایک ما گفتمانمان در رابطه با این موضوع باشد تا فرهنگ چگونه بودن با طبیعت را مروج باشیم و تنها به دیدن زیبایی های آن اکتفا نکرده و تا آنجا که میتوانیم دینمان را به این پدیده حیات بخش ادا کنیم و با آن زندگی مسالمت آمیزی داشته باشیم نه اینکه به عنوان غلبه بر طبیعت الزاماً با خشونت با آن رفتار کنیم .

فصل بهار آغاز زندگی دوباره طبیعت است زیرا در بهار شادابي و طراوت طبيعت را مشاهده ميکنيم .اما بهار انسان در بیداری دل اوست، آن وقت است که بهار طبیعت نیز برایش معنا دارد زیرا یک انسان بیدار دل زندگی و تازگی پی در پی طبیعت را آفریده خالقی می داند که خود همیشه شاداب و جاوید است. بیایید از این همه زیبایی و شگفتیهای طبیعت بیاموزیم که انسان نیز تا زنده است نیاز به اصلاح و نو شدن دارد وگرنه وی را ثمری نیست وعمری را به بطالت میگذراند.

 

 

 ما منتخب تصاویری را از طبیعت در بهار،برگرفته از فضای مجازی آوردیم و شما نیز اگر فقط در محل مختلف در روزهای بهاری در حواشی جاده هانظری بیندازید گلهایی را به صورت خود رو خواهید دید که مشابه تصویر فوق از رنگهای مختلف و زیبایی خاصی برخوردارند، بیایید از این همه نعمت و زیبایی که خداوند در اختیارمان قرار داده بی تفاوت نگذریم. و تشکر از باغبانی که فضای سبز و گلها و درختان زیبایی را نیز پرورش داده و مانند فرزندانش از آنها نگهداری میکند تا تماشایش کنیم و از آن حظ و بهره بریم که نمونه هایی از آن را خدمتتان عرضه میداریم اگرچه هر روز شاهدش هستید. ( چند سال قبل با یکی از همکاران باغبان مواجه شدم که بر اثر کم آبی، از پژمرده شدن بعضی از درختان در فضای سبز، غمگین و محزون بود و دستش از چاره کوتاه، وی را تسلی دادم لیکن آن باغبان دانا در جوابم گفت، مگر انسان می تواند شاهد پژمردگی وپرپر شدن فرزندانش باشد و بی تفاوت از آن بگذرد!) شاید روی سخنش من و شما هستیم که ملتمسانه می گوید در مصرف آب صرفه جویی کنیم تا دست پروردگان این باغبان که نماد زیبای فضای کاری ماست بتواند به خوبی حفظ شود.

 

 

 

 

 

آری تصاویر بهاری فوق بخشی از محل هایی  است که در آن کار میکنید و این فضا حاصل زحماتی است که دست اندر کاران پرتلاش علی رغم کم آبی، آن را آماده نموده و یکی از زیباترین فضای سبز اداری وشهری را در معرض دید ما قرار داده اند. و براستی که حیات هر جانداری  بستگی به شادابی و سرسبزی طبیعت دارد و سرسبزی و شادابی طبیعت نیز بستگی دارد به کردار ما که چگونه با آن رفتار کنیم. فلاسفه می گویند از زمانیکه بشر به کمک تکنولوژی سعی کرد بر طبیعتغلبه پیدا کند شادابی خود و طبیعت را به مرور از دست میدهد زیرا ابزار غلبه بر مدار خشونت است و استفاده از خشونت جز نابودی و خسران، حاصل دیگری نیست بنابر این چه بهتر است که با استفاده از تکنولوژی به طبیعت کمک کنیم تا همچنان شاداب و سر زنده بماند نه اینکه سعی شود بجهت منافع زود گذر بر طبیعت غالب شد، لذا با طبیعت باید تعامل داشته باشیم تا طبیعت نیز به نحو احسن یار و یاورمان باشد.

اما همانگونه که قبلاً در یکی از نوشتارهایمان ذکر شد، سعی می نماییم در بعضی از آنها تصاویرجدیدی از زیباییهای شهرمان را نیز داشته باشیم. که در اینجا جدید ترین مناظری بهاری از میدان امام اصفهان  که خود آن را برگرفته ایم تماشا نمایید.

 

و همچنین مناظری از باغات غرب اصفهان (اطراف آتشگاه) در یک صبح بهاری، که تصویر برداری نموده ایم و در نوشتار قبلی تحت عنوان زیباترین نماد طبیعت از این ناحیه سرسبز اما متاسفانه روبه تحلیل با توجه به کم آبی  وکم توجهی  نیزمطالبی را آوردیم.

 

"نمایی از ضلع شمالی کوه آتشگاه این آثر باقیمانده از ایران باستان و از میان باغات"

 

"درختانی پر از شکوفه که کم کم به بار خواهد نشست"

 

 

 

 

"باغی که در این ناحیه توسط یکی از همکاران پرتلاش بازنشسته در این ناحیه ساماندهی شده و علت ارائه این  نوشتار نیز دعوت ایشان جهت بازدید از این باغ بود و در تصویر مشغول توضیحات میباشند"

 

  

 

"درختان سپیدار که روز گاری در کنار آن  نهر های  دائمی آب جاری بود  اما امروز!!!!"

 

 

"بار الها اگرچه ما دراین خسران مقصریم اما  این در ختان زیبا سر بسوی تودارند و تشنه اند، عنایتی فرما"

 

ودر پایان سخنی نیکو از اسوه نیکان

+ نوشته شده در  شنبه سی ام فروردین ۱۳۹۳ساعت 17:32  توسط عبدالحسين نوري  | 

"شگفتی های طبیعت"

ابرهای زیبا  وتبریک نوروز

    با تسلیت ایّام شهادت حضرت فاطمه(س) و همچنین تبریک حلول سال نو، تقدیم میگردد تصاویری از ابرهای زیبا و همچنین پیامی برای نوروز.

 اگر آسمان آبی است ما خوشحال خواهیم شد چون نشان از هوایی خوب است. اما گاهی در این آسمان آبی پاره ابرهایی ظاهر می‌شود که کمتر به آن توجه مینماییم اما از دید عکاسان حرفه‌ای مخفی نمی‌ماند.

ابرها بخشی از زیباترین بخش‌های طبیعت هستند و زیبایی آسمان در هنگام روز مرهون ابرها است. همانگونه که در شب ستارگان زینت آسمانند،  اگر ابرها نبودند زمین به بیابانی خشک تبدیل میشد ، گاه شما لکه های ابر را که میبینید از آن تصاویر ذهنی خواهید ساخت و با نگاه کردن به ابرها در آسمان لذت خواهید برد بنابر این دعوت می شودبه تصاویر زیبایی از ابرها نگاهی داشته باشید و در پایان مطلبی ویژه بهاری و عبرت آموز.

 

   براستی اگر به پدیده های طبیعت بنگریم بدون استثنا زیبا هستند و اگر خوب فکر کنیم ما را بیشتر به یاد خالق زیباییها که  از زیباترین هاست خواهد انداخت، امیدوارم که از دیدن این تصاویر لذت برده باشید و ضمن سپاس بدرگاه الهی به سبب فضل وکرمش و ادامه نزول بارانش در روزهای اخیر شهرمان،  دعا میکنیم خداوند با تشکیل ابرهای پر بارش، باران نافع  بیشتری  را بر ما نازل نماید و مطلب ویژه این نوشتار نیزکه از ادبیات پیشینیان ماست و همیشه طراوت وتازگی خودرا در قالب زیباترین و پربارترین سخن در آمدن بهار دارد بمناسبت حلول سال جدید و تبریک نوروز تقدیم میگردد ضمن اینکه در سال آینده نیز تصمیم بر این است با توفیقات الهی با نوشتارهایی که حاوی بیشتری از تصاویر طبیعت باشد در خدمت زیبا بینان باشم.

سعدی علیه الرحمه در مطلع گلستان می فرماید

.....فرّاش باد صبا را گفته تا فرش زمرّدین بگسترد و دایه ابر بهاری را فرموده تا بنات نبات را در مهد زمین بپرورد درختان را به خلعت نوروزی قبای سبز ورق در بر کرده و اطفال شاخ را به قدوم موسم ربیع کلاه شکوفه بر سر نهاده عصاره نالی به قدرت او شهد فایق شده و تخم خرمایی به تربیتش نخل باسق گشته.

ابر و باد و مه وخورشید و فلک در کارند

تا تو نانی به کف آریّ و به غفلت نخوری

همه از بهر تو سرگشته  و فرمان بردار

شرط انصاف نباشد که تو فرمان نبری

با توجه به در پیش بودن ایام نوروز مناسب است گفتاری نیز از معصوم(ع) را در قالب تصویری زیبایی از طبیعت داشته باشیم.

 

بهاری باشید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۲ساعت 13:0  توسط عبدالحسين نوري  | 

نازیباییها درطبیعت

    در این فضای مجازی  مقالات متعددی در ارتباط با حفظ طبیعت آمده  است  ضمن اینکه از زیبایی های آن بیشتر صحبت شده، امادر این جا در نظر است به مناسبت هفته منابع طبیعی وآبخیزداری، در مورد آلودگی های زیست محیطی که طبیعت حیات بخش در این کره خاکی مورد تهدید جدی قرار داردصحبت شود و همچنین تصاویر تاسف باری در این رابطه نشان داده شود اگرچه قبلاً نیز مطالبی در پست های متعدد در این رابطه ارائه گردیده است، الا ایحال بازهم در باره نازیباییهایی در طبیعت که دست پرورده انسان متمدن است برایتان صحبتی و تصاویری ویژه ارائه میگردد که تکنولوژی به دون مدیریت صحیح چه سرنوشت غم باری را برای آینده این کره خاکی رقم میزند،  بویژه در کشورهای در حال توسعه، رشد صنعت بدون در نظر گرفتن عوارض جانبی آن آسیب های جدی برای زندگی وحیات داشته است و همچنان روبه افزایش است و گفته میشود آلودگی محیط زیست سلامت  میلیونها نفر در کشورهای در حال توسعه را تهدید می کند. ازجمله در کشور ما به واسطه در دسترس بودن سوختهای کربنی از جمله استفاده زیاد ازمشتقات نفت خام، آلودگی هوا بویژه در کلانشهر ها بیداد می کند اما تخریب محیط زیست تنها عامل آن آلودگی هوا نیست که عوامل متعدد دیگر نیز در تخریب حیات و نابودی تدریجی آن نقش زیادی دارد که در حال حاضر در کشور ما آلودگی هوا ازجمله دودهای حاصله از خروجی اتومبیلها  حرف اول را می زند اگرچه از آلودگی های دیگر نیز مبرّا نیستیم  اما طبق نظر کارشناسان محیط زیست بیشترین عامل آن اتومبیل ها می باشد که مورد استفاده بی حد وحصر قرار میگیرند مزید بر اینکه اتومبیلهای تولیدی در کارخانه ها از استانداردهای لازم زیست محیطی برخوردار نیستند اگرچه در سالیان اخیر تا حدودی به این مهم توجه شده ولی عبور و مرور  بیش از حد آنها در داخل شهرها معضلی گردیده برای ایجاد آلودگی هوا و دردسری برای تصمیم گیرندگان برای کاهش آلودگی ها که بعضاً از سر اضطرار روزهایی از سال  در بعضی از شهرها تعطیل اعلام می گردد! .

اما در اینجا از آلودگی های دیگر صحبت میشود که بنابر گزارش خبر گزاریها از سال 2007 هر سال لیستی تحت عنوان آلوده‌ترین کشورها در جهان تهیه موی‌شود. محیط زیست براساس مطالعات انجام شده در 49 کشور بر این باور است که اشکال مختلف آلودگی، سلامت بیش از 200 میلیون نفر از کشورهای درحال توسعه تهدید می شوند. بهتر است تصاویری را در این باب داشته باشیم تا عمق فاجعه برایتان روشن شود.

 

در اندونزی بیش از 500 هزار نفر مستقیما و 5میلیون نفر غیر مستقیم در معرض مواد شیمیایی (سرب، کادمیوم، کروم و آفت کش‌ها) که به رودخانه سیتاروم در نزدیکی جاکارتا ریخته می‌شود، هستند.

 

در بنگلادش 160 هزار نفر قربانیان آلودگی ناشی از کروم 270 دباغ خانه در رودخانه ی بوری گانگا در داکا هستند.

 

 

در اندونزی برای استخراج طلا از معادن استان کالیمانتان در جزیره بورنئو از جیوه استفاده می شود که حداقل سلامت 225 هزار نفر را تهدید می کند.

 

در زیرژینسک مرکز صنایع شیمیایی اتحاد جماهیر شوروی سابق 30 میلیارد تن زباله و ضایعات جمع شده است. 190 نوع مواد شیمیایی سمی در آب های زیر زمینی شناسایی شده است که حدود 300 هزار نفر در معرض خطر هستند.

 

در سیبری آلودگی هوا، ناشی از معادن نیکل سلامت بیش از 135هزار نفر را به شدت به خطر می اندازد.

 

در اوکراین بیش از 10 میلیون نفر هنوز در منطقه ی آلوده ی فاجعه ی هسته ای چرنوییل زندگی می کنند.

 

 

در غنا، غول الکترونیک در حومه آکرا، 40 هزار نفر با سرب، جیوه و کادمیوم درمعرض آلودگی قرار دارند.

 

سازمان های غیر دولتی " اٌ ان جی"، آلودگی خاک به علت بهره برداری نفت در دلتای نیجریه را تقبیح می کنند.

 

آرژانتین، زباله های 5هزار صنعت خود را در سطح رودخانه بین بوئنوس آیرس و ریودلاپلاتا ریخته و سلامت بیش از 20هزار نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

 

در زامبیا، بهره برداری و استخراج سرب ازمعادن منجر به مسموم شدن خاک می شود.

 در کشور ما خوشبختانه آلودگی های فوق  از شدت کمتری برخوردار است  و جزو "ترین ها" نیستیم اگرچه آلودگی در هر کشوری ایجاد شود مستقیم یا غیر مستقیم آسیبش را  برای  کل جهان خواهد داشت  بیایید فرض کنیم که روزی آلودگی ها وتخریب به قسمتهایی از جنگلهای جهان همانگونه که رو به پیشرفت است ادامه داشته باشد  وجنگلهای آمازون که  از بزرگترین تامین کننده اکسیژن جهان است  نیز کاهش یابد . جهان چه منبع بزرگی از تولید اکسیژن را از دست خواهد داد!  اما ما با آلودگی های جوی بویژه در کلان شهرهایمان مواجهیم  وهمچنین ریز گردهایی که گاه در روزهایی از سال در اکثریت نقاط کشورمان میزبانشان هستیم و آن نیز حاصل آسیب به طبیعت است . آیا هیچ فکرش را کرده ایم با ادامه این وضعیت در آینده نه چندان دور با چه مشکلاتی روبرو خواهیم شد کما اینکه هم اکنون نیز دچارش هستیم ؟ اما راه چاره چیست : در مرحله اول آگاهی است که خوشبختانه تاحدود زیادی اکثریت آگاه شده اند وبعد باور هاست که متاسفانه این کمتر حاصل شده چرا که در عمل تاحدود زیادی در جا می زنیم زیرا اگر چیزی را باور کردیم مسلماً در عمل مجاهدت خواهیم کرد ومتاسفانه در انجام عمل و چاره اندیشی نیز ابا داریم و به همین جهت است شاهد آنیم که ما روزانه خسارتهای زیادی از این بابت نصیبمان می شود . تا جاییکه رهبر معظم انقلاب نیز در هنگام غرس درخت در سالجاری فرمودند "گلایه ای که از مسئولان مرتبط با موضوع درخت و درختکاری وجود دارد، این است که گاهی صدها درخت در جاهایی که نباید قطع بشوند، قطع می شوند". و افزودند "علاوه بر غصب زمین های اطراف شهرها و آبادی ها و از بین رفتن پوشش گیاهی توسط برخی افراد سودجو که سبزی این مناطق را به سیمان و ساختمان های بلند مرتبه تبدیل می کنند، مجموعه ی جنگل های کشور نیز در معرض تهدید قرار دارد".

 بنابر این تا دیر نشده بیایید باورهایمان را قوی کرده و در انجام عمل کوشا باشیم و همانگونه که اسرار داریم فرزندانمان تحصیل کرده باشند ومال و منالی برایشان اختصاص دهیم اجازه ندهیم  نسل های بعدی ما با آلودگی های روحی و جسمی بیشتری مواجه شوند واین تلاش بیشترمسئولین ذیربط و همکاری آحاد مردم را می طلبد .

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۹۲ساعت 18:16  توسط عبدالحسين نوري  | 

" شگفتی های طبیعت"

یخبندان اصفهان

    در پست قبلی به نزول برف در شهرمان با نشان داد تصاویری بسیار زیبا از آثار باستانی و مناظر طبیعی اصفهان پرداختم و در این پست سه تصویر بسیار زیبا از یخبدان سال جاری شهرمان را عرضه میدارم امیدوارم که مورد پسندتان قرار گیرد.

 

"تصویر آبنمای یکی از میدانهای  شهر در بهمن 92 که بر اثر سردی هوا به این صورت درآمده است"

 

 

" تصویرمیدان امام علی(ع) یکی از کارهای ماندنی و بزرگ امروزی به سبک معماری قدیم با نمایی زیبا از بلند ترین مناره اصفهان درسرمای  بهمن 92"

 

وچند روز بعد آبنمای  همان میدان از زاویه دیگر با نمایی از گنبد مسجد جامع اصفهان  با توجه به تغییر ناگهانی هوا.

 

 و تصاویری دیگر از میدان امام علی (ع) در روز بعد از افتتاح درسال گذشته.

باتقدیر از کلیه کسانی که در طراحی وساخت این میدان بزرگ و زیبا تلاش کردند و برگ زرینی است از معماری گذشته در عصر جدید و نمونه ای از سازندگی در این زمان که اگر گذرتان به اصفهان افتاد حتماْ سری به آن بزنید اگرچه این پروژه تکمیل نشده ودر حال باز سازی ونوسازی اطراف این میدان میباشند که در صورت تکمیل با حفظ بافت قدیمی مرکز شهر تغییرات زیادی را مشاهده خواهید نمود.

بازهم چنانچه خدا توفیق داد بمناسبت هایی از زیبایی های شهرمان خواهیم گفت.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم بهمن ۱۳۹۲ساعت 18:19  توسط عبدالحسين نوري  | 

"شگفتی های طبیعت"

روزهای برفی اصفهان

 

 با گرامی داشت طلیعه فجر انقلاب اسلامی.

    نیمه دوم دی ماه 92 دردونوبت پس از سالها بحمدلله در شهرمان رنگ برف را دیدیم وچهره شهر نیز دگرگون شد ومردم خوشحال که بالاخره طلسم شکسته شد ویاد آور روزهای سرد سال وتجربه زمستان واقعی پس از سالها انتظار، اما دیری نپایید که بر خلاف آن سالهای نه چندان دور که شهر از هوایی نسبتاً طبیعی زمستانی طی روزهای متوالی پس از نزول برف برخوردار می بود با تغییرات ناگهانی هوا تمامی برفها ویخها آب شدند وانکار که در چند روز گذشته برفی بر زمین نشسته است واین رسم شهرهای نسبتاً بزرگ و عصر صنعت  میباشد که با طبیعت سر ناسازگاری دارد و آبشان به یک جوی نمیرود اما به جهت یاد آوری و اینکه بسیاری از شما فرصت نکردید تا گردشگاههای شهر تاریخی و زیبایمان را درآن روزهای برفی به رنگ دیگری ببینید منتخب تصاویری، که برخی را از فضاهای مجازی استخراج نموده  وتعدادی نیز توسط اینجانب تصویر برداری شده به نظر شما خواهم رساند تا شما دوست عزیز نیز در شادی مردمان شهر که بعضاً در کناره بوستانها ویا تنها رودخانه شهرمان که برخلاف آن سالهای برفی گذشته فاقد آب بود شریک نمایم. ودرادامه در مورد ساختار برف خواهم گفت و همچنین گریزی هم به بحران آب خواهم زد.

پلهای باستانی و زاینده رود

 

گردشگاههای طبیعی

 

 

ونهرها(مادیهایی) که زمانی آن را پر آب می دیدیم اما اکنون!!! 

 

آثار تاریخی

میدان بزرگ و نماد باستانی شهرمان که مجموعه بسیار زیبایی از هنر معماری است با تصویر برداری هنرمندانه از این مجموعه، با نزول برف، زیبایی تصویر مضاعف شده است 

 

آیا سزاور است که فضای این شهر زیبا را طی بیشترین روزهای سال همچنان آلوده ببینیم؟  وتاسف از اینکه زیبا ترین شهر در مشرق زمین تبدیل به شهری با فضای آلوده شده است  و تاسف بارتر اینکه دربعضی مواقع نیز از این جهت رکورد دار نیز باشیم!!! و آیا تا بحال فکر کرده ایم ما در این نا بسامانی تا چه حد شریک هستیم ؟

 

خیابان ها ومعابر 

 روزهایی که برف بارید ومردمان بر حسب ضرورت اتومبیلهایشان را کمتربه خیابانها آوردند ودر نتیجه معابر خلوت از ماشینهای دود زا  و شهرنیز نفس راحتی کشید

 

 

گلدانهای خارج از آپارتمانها هم از این نعمت الهی بی بهره نماند وبر زیباییشان افزوده شد

. 

خدا قوتی به این زحمتکشان که شهرمان را نظیف و سبز نگه میدارند تا  بگوییم اصفهان ما شهر زیبای خدا است.

 

 

ویادی از شهدای شهرمان که سرافرازی وعزت وطنمان مرهون مجاهدتهای این عزیزان است .

ساختاربرف

برای تشکیل دانه برف چندین مولکول در کنار هم در اطراف یک هسته قرار میگیرند واز شگفتی ای طبیعت است. آزمایش‌ها نشان می‌دهد تنها در حالتی این اتفاق می‌افتد که دما به C°35-  °F ۳۱ یا پائینتر برسد . همچنین  ساختار مولوکولی برف را می توان با اشکال زیبای زیر مشاهده نمود و ستایش کرد آن پروردگار بی همتا را که هر چیزی  را طبق اصول وقواعدی خاص و منظم آفریده است  .

بحران آب

   علی رغم اینکه تاکنون وضعیت بارندگی در شهرمان بحمدلله خوب بوده ولیکن تا این مدت  نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 54 درصدی مواجه هستیم اگرچه نسبت به میانگین بلند مدت تا بحال کاهش نداشته است ولیکن همگان میدانیم که وجود آب در زاینده رود بیشتر مرهون وضعیت بارندگی درنواحی  کوهرنگ چهارمحال وبختیاری است و تا بحال(از اول پاییز تاآخر دی ماه92) 570 میلیمتر بارندگی  در آن ناحیه گزارش شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل  8 درصد کاهش نشان می دهد مضاف بر اینکه میانگین بلند مدت نیز تابحال با همین کاهش مواجه است ( میانگین بلندت مدت سالانه در کوهرنگ 1380میلیمتر است که تا این مقدار نیزفاصله زیادی است بنابر این وضعیت آب همچنان بحرانی است .

 بیایید دست به دعا برداریم که با بارش بیشتری، کمبود آب جبران شود و ونیز مسئولین در ارتباط  با مدیریت وتوزیع مناسب آب وضعیتی را به وجود آورند که برای مصرف کنندگان تعادل ایجاد شود ومهمتر اینکه مصرف کنندگان نیز باید مصرف آب را به خوبی مدیریت وبهینه سازی نموده وحد اکثر صرفه جویی را در مورد این ماده حیاتی داشته باشند مسلماً خداوند نیز به پاس گرامی داشتن این نعمت،  برکتش را خواهد داد.

خوشحالم که توانستم در یک سفر مجازی به نقاطی از شهرمان در روز برفی شما را همراه داشته باشم ودر پایان مطابق معمول نوشتار را زینت می دهم با سخنی از معصوم (ع) واین باردر قالب تصویر دماوند برفی این نماد طبیعت کشور عزیزمان ایران.

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم بهمن ۱۳۹۲ساعت 16:36  توسط عبدالحسين نوري  | 

شگفتی های طبیعت

رنـــگارنــــگ

در این نوشتار علاوه برنمایش تصاویری از مارهای گوناگون شما رابا جان سخت ترین انسان جهان آشنا خواهم کرد ودر پایان  نکته ای مطرح میگردد.

در نوشتاری تحت عنوان(زیبا اما خطرناک)در ماه قبل اطلاعاتی را درمورد مارهای مختلف به استحضار رساندیم  وهمان گونه که قول دادم درادامه مطلب می خواهیم تصاویری از این موجود زیبا راداشته باشیم .

 مارک لایتا خزنده شناس هیچ علاقه‌ای به مارها ندارد اما مانند هر خزنده‌شناس دیگری بافت بدن و توانایی‌های این جانداران ترسناک راستایش می‌کند و ستایش خودرادر قالب کتاب عکسی که ازمارهای رنـــگارنــــگ و سمی به ثبت رسانده،‌به نمایش گذاشته است. لایتا درهنگام عکاسی چندین بارتوسط مارهای غیرسمی و یکبارتوسط ماری سمی گزیده شد اما جان سالم به در برد. لطفاً به تصاویری ازمارهای گوناگون که توسط این عکاس گرفته شده توجه نمایید وزیبایی های خلقت را درقالب وحشتناکترین موجودات به تماشا بنشینید. وخالق زیباییها راستایش کنید.افعی نخل سریلانکایی


مار زنگی پشت‌الماسیمار قهوه‌ای شرقی
بوآی دم قرمز
افعی ووگل درحال حملهشاه‌مار سیاه مکزیکیافعی کرگدنی
افعی حفره‌دار زیبا
مار مرجانی مالزیایی آبیمارزنگی موهاوی و بچه‌هایششاه‌کبری( خطرناکترین مار)مار موسارانا


افعی اوروتو

وتصاویری که توسط تهیه کننده این نوشتار از مارهای نگهداری شده در مجموعه پارک دلفینهای جزیره کیش تصویر برداری شده واولینش نیز در نوشتار زیباییهای کیش نیز آمد اگرچه زیباهستند ولی به زیبایی مارهایی که توسط مارک لایتا تصویر برداری شده نیستند .

 

وتصویری از نوعی ماربه نام آلوستردر منطقه ای حفاظت شده استان خراسان  .

چنانچه توفیق حاصل شد ازمناطق حفاظت شده استان خراسان تصاویر بسیار زیبای حیوانات وحشی که نمونه هایی از حیات وحش کشور عزیزمان ایران است را درآینده خدمتتان ارائه خواهیم نمود. 

 واین هم تصویری از ده ها تصویرکه درسایت های خبری در رابطه باسال مار آمده بود.

 

اما بشنوید از جان سخت‌ترین انسان جهان"استیو لودوین» برخلاف دیگر انسان های جهان، از مار به هیچ عنوان ترس ندارد و سم مار را به عنوان بهترین دوست خودش می داند. او می گوید سالانه 100 هزار نفر از سم مار می میرند، اما من بدنم در مقابل تمامی سم ها مقاوم است. این جوان 42 ساله که در کالیفرنیا زندگی می کند، هر هفته سم مارهای مختلف را وارد بدنش می کند، اما هیچ کدام روی او تاثیری ندارد و فقط قوی ترین سم ها کمی سردرد را برای او به همراه دارند. او در خانه 25 مار واقعا کشنده نگهداری می کند و سم آن ها را بسیار دوست دارد. استیو می گوید من همچنان به دنبال مارهای کشنده هستم تا شاید آن ها بتوانند من را کمی از پا بیندازند".

نکته:

   شاید اگر نمایشگاهی از مارهای زنده تشکیل شود کمتر می توان دریک مجموعه نمایشی انواع مارها را بارنگهای گوناگون به نمایش گذاشت ولی شما بادیدن این تصاویر زیبا موفق شدید دریک نگاه با مارهای بسیار زیبا وشگفت انگیز آشنا شوید وهمچنین امیدوارم نوشتارهایی که تحت عنوان شگفتیهای طبیعت ارائه میگردد وسعی می شود از جذاب ترین هایش تهیه ومنتشرگردد همچنان مورد نظر وتوجه عزیزان باشد ونکته مهم تر اینکه توجه وتفکر به شگفتیهاکمک خوبی است برای شناخت بیشتر خالق هستی . وآیا شما چیزی مهمتر از معرفت بیشتر به آن پروردگاریکتا وخالق بی همتا سراغ دارید؟ لذا اگر ازاین منظر به پدیده ها نگاه شود نتیجه لازم عاید وواصل خواهد شد وگرنه نگاه سطحی، گذراست وبزودی از ذهن انسان خواهدرفت.  

+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 10:59  توسط عبدالحسين نوري  | 

شگفتی ها طبیعت

موجودی با رنگهای گوناگون

     وقتی از طبیعت گفته می شود بیشتر انتظار داریم که از کوهها ، دشتها،رودها ودریاها برایمان  گفته شود ولی طبیعت مجموعه ای از تمامی موجودات بی جان وجانداری است که در این کره خاکی  وجود دارند وشاکله زمین وآنچه که مربوط به حیات است را تشکیل می دهند ودر صورت از بین رفتن عضوی از خانواده حیات نقصانی است برای دیگر اعضاء آن، حال شاید ما ازبعضی اعضای این مجموعه خوشمان نیاید ویا ازآن وحشت داشته باشیم.و دیگر همانگونه که اطلاع دارید امسال سال مارنامیده می شودوسال مار از دیدگاه منجمان وتقویم نگاران یعنی سالی که سیاره مشتری پا به برج سرطان می گذارد. سال های 1284، 1296، 1308، 1320، 1332، 1344، 1356، 1368، 1380، 1392 و … سال های حیوان مار هستند. اما  در این نوشتار همان گونه  که از عنوان وتصویرآن استنباط می شود می خواهم از ماروتصاویر بسیار زیبای آنها در دومقوله جداگانه برایتان بنویسم و  بررسی جهت نام گذاری سالها به نام بعضی از حیوانات در این نوشتار هدف نیست بلکه منظور معرفی یکی دیگر از عجایب خلقت است که در رابطه با شگفتی های طبیعت مطرح می شود امیدوارم که مورد پسندتان قرار گیرد.

 از خانواده خزندگان مارها موجوداتی هستند که ما ازآنها وحشت داریم اگرچه با زیبا ترین شکل آراسته باشند ولی همین موجودات خطرناک  نیز لازمه چرخه حیات هستند و مفید برای انسانهاوسایر جانداران دیگر،  بنابراین بعلت اینکه وقتی به دامان طبیعت می رویم شاید با نوعی از این موجودات مواجه شویم لذا در رابطه با این خزندگان خوش خط وخال مختصر اطلاعاتی را در اختیار تان قرارداده وتصاویری از این موجودات زیبا با رنگهای گوناگون را در اینجا می آوریم.

 در جهان نزدیک به بیش از ۴۰۰۰ نوع مختلف مار وجود دارد که روی خشکی و زیر خاک و در آب و گاهی هم بر روی درختان زندگی می‌کنند. این خزنده، تقریباً در همه جای کره زمین به جز مناطق قطبی و برخی جزیره‌ها، یافت می‌شود.طول کوچکترین مار حدود ۷ سانتیمتر است که برخی مردم با کرم اشتباه می‌گیرند.

"اگر روی در ختی رفتید ودستتان به شاخه ای خورد که کمی نرم است احتیاط را از دست ندهید ممکن است مار زهری باشد که آماده شکارپرنده یا حشره ای است"

مارهای چمباته زن بزرگ‌ترین مارهای دنیا هستند و شامل پیتونها و بواها می‌باشند. آنها غیر سمی هستند و حیوانات دیگر را با فشار دادن و له کردن از پا در می‌آورند. مارهای جمع شونده  همانگونه که در بعضی از فیلمهای مستند حیوانات مشاهده نموده ایددور شکار خود می‌پیچند و بتدریج حلقه راتنگ تر می‌کنند تا دیگر شش‌ها قادر به بازشدن نباشنددرنتیجه حیوان خفه میشود آنها نیز مانند مارهای دیگر قادر به جویدن نیستند و شکار خود رابه یکباره می‌بلعند.

حدود ۷۰۰ گونه از ۳۲۰۰ گونه مارهای دنیا زهری هستند و شامل چندین مار هستند که می‌توانند انسان را به هلاکت برسانند. یک مار زهری سم خود را از طریق نیشهایش که یا توخالیند و یا شیار دارند تزریق می‌کند. وقتی که زهر تزریق شد مار به انتظار می‌نشیند تا قربانیش قبل از بلعیده شدن بمیرد.

"این تصویر با نشان دادن ترشح زهر از غده دندان نیش بالایی کمی ترسناک به نظر می رسداما امروزه خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی تصویر برداری وعادت به دیدن تصاویر از ترسها کاسته شده ولی اگر به صورت واقعی دیده شوند وحشتناک است "

از حدود ۷۲۵ گونه از مارهای سمی در سراسر جهان، تنها ۲۵۰ تا از آنها قادر به کشتن انسان با یک نیش هستند.

دندان‌های نیش مارهای زهری، در فک بالای دهان آنها قرار گرفته و با غده‌های سمّی که در سر مار قرار دارند در ارتباط هستند.
با کشیدن دندان مار، نمی‌شود برای همیشه با خیال آسوده از نیش مار زهری در امان بود چرا که دندان‌های نیش در دهان مارهای زهری مجدّداً رویش می‌کنند. مار زهری به کمک این نیش‌ها زهر را به بدن شکار خود تزریق می‌کند و این گونه می‌کوشد تا جانش را بگیرد یا حداقل او را ناتوان و بی‌هوش سازد تا با خیال راحت به خوردن گوشتش بپردازد. تمام مارهای زهری علاوه بر نیش، دندان نیز دارند. در نتیجه، تمام مارهای زهری علاوه بر نیش زدن گاز هم می‌گیرند.

این نوشتارادامه دارد با تصاویری بسیار زیبا ودیدنی از این موجودات رنگارنگ که در آینده ودر فرصت مناسب ارائه خواهد شد. انشاءالله

+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم فروردین ۱۳۹۲ساعت 11:18  توسط عبدالحسين نوري  |