زیبائی طبیعت بستگی به حفظ آن دارد

"شگفتی های طبیعت"

تصاویری از زیباترین پرندگان-1

 با تبریک عید سعید غدیر خم (عید ولایت و امامت).

      ضمن ارائه مطالب و تصاویری از اجزای طبیعت، بخشی را بعنوان زیباترین ها معرفی نموده ام مانند گلها ، ابرها ، ستارگان ، دریاها، کوهها و.......لیکن این سلیقه هاست که تعیین می کند چه چیزی زیباست و چه چیزی از زیباترین هاست. اما بدرستی کل مخلوقات خداوند زیبا هستند و هریک از شگفتیهای خاصی نیز برخوردارند.  چرا که خالق آنها زیباست .

 در اینجاتصاویری شگفت انگیز از پرندگانی  ارائه میگردد که شاید از زیباترین هایند. بنابر این هدیه ای است  به جهت این عید بزرگ. ودر پایان گفتاری اخلاقی از مولا علی (ع).

ادامه تصاویر در فرصت ونوشتاری دیگر انشاء الله

 

و گفتاری از مولا علی (ع) بمناست عید غدیر

 مجدداْ این عید بزرگ را به دوستان وشیعیان مولا علی (ع)تبریک میگویم

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم مهر 1393ساعت 16:49  توسط عبدالحسين نوري  | 

 نجیب ترین حیوان-2

  در نوشتار قبلی یاد آوری شد، اسب این نجیب ترین حیوان به دوگونه در طبیعت وجود دارد  وحشی  و اهلی.که شامل ده ها نوع می باشد  . اما لازم بذکر است زندگی اسب از ۴۵ تا ۵۵ میلیون سال پیش به این سو آغاز شده است، اسب‌های بزرگ و تک‌سم امروزی به جانورانی کوچک‌جثه و چندسم باز می‌گردد. نزدیک به ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد، انسان تلاش کرد تا اسب را اهلی کند. گمان بر این است که تا سال ۳۰۰۰ پیش از میلاد اسب‌های اهلی در جاهای گوناگونی از زمین حضور داشتند. اگرچه بسیاری از آن‌ها در طبیعت،  آزاد زندگی می‌کنند. البته اسب‌هایی وجود دارند که هرگز اهلی نشده‌اند؛ اندام‌های اسب به گونه‌ای است که به آن اجازه می‌دهد بی درنگ سرعتش را در برابر درندگان بالا برد. در اینجا ادامه تصاویر زیبای اسبانی را می آوریم که غالباً وحشی اند.

ادامه دارد.....

اما در کنار شادی مردمان غزه که نتیجه صبر ومقاومت است.

" مظلومانه ولی با عزت"

به امید پیروزی نهایی

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم شهریور 1393ساعت 19:37  توسط عبدالحسين نوري  | 

 

"شگفتی های طبیعت"

نجیب ترین حیوان-1

    با تبریک عید سعید فطر  و عرض معذرت از اینکه طی ماه مبارک رمضان نتوانستم از فضای مجازی مطلبی ارائه نمایم لیکن در سیستم ارتباطی شرکت مطالبی تحت عنوان در پرتو آیات وحی در چندین نوشتارخدمت همکاران عزیز داشته ام و امیدوارم این مطالب را در فرصت مناسب از این فضای مجازی نیز خدمت دوستان داشته باشم ولی در اینجا به یکی دیگر از شگفتی های طبیعت تحت عنوان نجیب ترین حیوان که سال جاری نیز به نام همین حیوان آمده است  طی چند نوشتار خواهم پرداخت  و در پایان مطلبی ویژه در رابطه با خشونت عصر حاضر ،که در منطقه خاورمیانه توسط صهیونیستهای پلید در جریان است را از قول یک خواننده معروف آمریکایی می آورم ، امیدوارم مورد توجه عزیزان قرار گیرد.

برای هزاران سال است که اسب این نجیب ترین حیوان، یار و همراه انسان بوده است ، البته انسانها با توجه به کنشی که با سایر حیوانات داشته اند بعضی از صفات خوب و بد را خاص حیوانی دانسته اند و نجابت، شاخص  این حیوان خدمتگزار به انسان است،  زیرا  اسب ها بودند که در طول تاریخ امکان پیشرفت وتوسعه را برای انسانها فراهم آورده اند.

اسب، به دوگونه در طبیعت وجود دارد  وحشی  و اهلی.که شامل ده ها نوع می باشد ، که در اینجا تصاویری از اسبهایی را می آوریم که غالباً وحشی اند.

 

 

 

ادامه دارد......

اما مطلب ویژه، ترجمه اشعاری است باعنوان سکوت بد تر از خشونت است و «لوپه فیاسکو» خواننده آمریکایی آن را بتازگی سروده است.

این خیلی بلند توی سرم صدا می‌کند

کلماتی که باید پیش از این می‌گفتم!

من در پشیمانی‌هایم غوطه می‌خورم

نمی‌توانم کلماتی که هرگز نگفتم را پس بگیرم

نمی‌توانم کلماتی که هرگز نگفتم را پس بگیرم

حقیقتا فکر می‌کنم که جنگ علیه ترور یک فریب کثیف است

تنها توجیه پوچی است برای شماها تا از گلوله‌هایتان استفاده کنید

ساخت یک کلیپ چقدر پول می‌برد

واقعه 11 سپتامبر و ساختمان‌هایی که خراب شدند

آینده کودکان شما اولین چیزی است که با این بودجه بر باد می‌رود

...

..

نوار غزه بمباران می‌شود،

اوباما حتی یک حرف لعنتی کوچک هم بر زبان نمی‌آورد، این همان دلیلی‌ است که من به او رأی ندادم... ،

فکر می‌کنم همه این سکوت‌ها بدتر از همه این خشونت‌هاست،

ترس یک احساس ضعف است برای همین از آن متنفرم،

ما تقریبا از هر چیزی می‌ترسیم،

حتی از گفتن حقیقت هم وحشت داریم،

تو از گفتن آنچه درباره من می‌اندیشی می‌ترسی،

و من حتی از گفتن آنچه که درباره تو می‌اندیشم وحشت دارم،

من داخل سلول درونم زندانی‌ام،

و می‌دانم که در درون تو نیز یک زندان است،

فریادهای من سرانجام آزاد می‌شود،

افکار من سرانجام فریاد سر می‌دهند،

این خیلی بلند توی سرم صدا می‌کند،

کلماتی که باید پیش از این می‌گفتم! ،

من در پشیمانی‌هایم غوطه می‌خورم،

نمی‌توانم کلماتی که هرگز نگفتم را پس بگیرم،

نمی‌توانم کلماتی که هرگز نگفتم را پس بگیرم –

 

 

نکته

     متاسفم که مجبورم بواسطه خشونتی که وقیحانه توسط رژیم صهیونیستی کودک کش، این مولود ناپاک جهان استکبار در جریان است و در حقیقت درنده خوتر از هر حیوانی هستند که آن عالم و عارف فرزانه ،  آنها را به گرگ درنده‌ای تشبیه کردند در این نوشتار که موضوع آن نجابت حیوانی است مطلبی داشته باشم زیرا سکوت، چه بسا به قول این خواننده آمریکایی بدتر از خشونت باشد چرا که باعث خشونت بیشتری خواهد شد و نمونه بارز آن اینکه اگر سکوت و مصلحت بی مورد نبود امام حسین (ع) به قتلگاه کشیده نمیشدند و امروزه متاسفانه سکوت پاره ای از ملتها، برای اینکه معیشت و حتی خوشگذرانی شان بخطر نیافتد مانند بعضی از جوامع عربی و غربی و همچنین سکوت و بعضاً همراهی باصطلاح جامعه جهانی و رژیمهای مرتجعی که برای حفظ و دوام حاکمیت نا مشروعشان، از اعمال ننگین صهیونیستها، آشکارا و پنهان حمایت میکنند باید شاهد این چنین جنایتهای فجیعی باشیم! آنوقت است که نتیجه آن با توجه به پیشرفت های شگرف علمی در جهان، شاهد آن باشیم که کل دنیا به جهت فاصله گرفتن از اخلاقیات، بادست خود رو به انحطاط و نابودی است که به گوشه ای از آن اشاره میشود: حدود 3/4 سطح کره زمین را آب فرا گرفته است ولیکن می بینیم که این ماده علی رغم چرخه آن، و تدابیری که اندیشه میشود مصرف را کفایت نمیکند و بیم آن میرود که جنگ ملتها در آینده بیشتر بر سر این ماده حیاتی باشد، ضمن اینکه با ایجاد آلودگی های هوا ، صوتی ، نوری و امثال آن محل زیست و تنفس انسانها و سایر جاندران هم علی رغم تلاشهایی که جهت پیشگیری آن  بعمل میآید در خطر جدی است و دهها مرض ناشناخته نیز با توجه به پیشرفت بهداشت، دامنگیر بشر شده است و هر روز مرض جدید و ناشناخته دیگری به آن افزوده میشود. زیرا آتش که گرفت خشک و تر میسوزد و براستی که اعمال زشت انسان ها پای بند خود آن هاست، اگرچه در این جهان باشد و بی شک طبق *انذار کتب آسمانی بویژه قرآن کریم جنایتکاران و همراهانشان تاوان آن را در روز موعود نیز با شدت هر چه تمام خواهند داد و از آن گریزی نیست.

*انذار"enzar" به معنی 1- ترسانیدن ، بیم دادن  2- آگاه کردن

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم مرداد 1393ساعت 10:41  توسط عبدالحسين نوري  | 

"شگفتی های طبیعت" 

مناظر زیبای بهاری 

 

     باتبریک ایام میلاد با سعادت بی بی فاطمه(س) و ولادت رهبرکبیر انقلاب و همچنین تبریک روز زن، به همین مناسبت تقدیم می نماییم مناظری متفاوت از مناظر بهاری را که از فضاهای مجازی برگرفته ایم یا خود تصویر برداری نموده ایم. وچه نیکوست که در بهارطبیعتما هم مطالبمان بیشترحول محور طبیعتباشد و نیز از چالشهایی صحبت کنیم که انسان باصطلاح متمدن! در رابطه با آن ایجاد نموده است، بنابر این لازم است یکایک ما گفتمانمان در رابطه با این موضوع باشد تا فرهنگ چگونه بودن با طبیعت را مروج باشیم و تنها به دیدن زیبایی های آن اکتفا نکرده و تا آنجا که میتوانیم دینمان را به این پدیده حیات بخش ادا کنیم و با آن زندگی مسالمت آمیزی داشته باشیم نه اینکه به عنوان غلبه بر طبیعت الزاماً با خشونت با آن رفتار کنیم .

فصل بهار آغاز زندگی دوباره طبیعت است زیرا در بهار شادابي و طراوت طبيعت را مشاهده ميکنيم .اما بهار انسان در بیداری دل اوست، آن وقت است که بهار طبیعت نیز برایش معنا دارد زیرا یک انسان بیدار دل زندگی و تازگی پی در پی طبیعت را آفریده خالقی می داند که خود همیشه شاداب و جاوید است. بیایید از این همه زیبایی و شگفتیهای طبیعت بیاموزیم که انسان نیز تا زنده است نیاز به اصلاح و نو شدن دارد وگرنه وی را ثمری نیست وعمری را به بطالت میگذراند.

 

 

 ما منتخب تصاویری را از طبیعت در بهار،برگرفته از فضای مجازی آوردیم و شما نیز اگر فقط در محل مختلف در روزهای بهاری در حواشی جاده هانظری بیندازید گلهایی را به صورت خود رو خواهید دید که مشابه تصویر فوق از رنگهای مختلف و زیبایی خاصی برخوردارند، بیایید از این همه نعمت و زیبایی که خداوند در اختیارمان قرار داده بی تفاوت نگذریم. و تشکر از باغبانی که فضای سبز و گلها و درختان زیبایی را نیز پرورش داده و مانند فرزندانش از آنها نگهداری میکند تا تماشایش کنیم و از آن حظ و بهره بریم که نمونه هایی از آن را خدمتتان عرضه میداریم اگرچه هر روز شاهدش هستید. ( چند سال قبل با یکی از همکاران باغبان مواجه شدم که بر اثر کم آبی، از پژمرده شدن بعضی از درختان در فضای سبز، غمگین و محزون بود و دستش از چاره کوتاه، وی را تسلی دادم لیکن آن باغبان دانا در جوابم گفت، مگر انسان می تواند شاهد پژمردگی وپرپر شدن فرزندانش باشد و بی تفاوت از آن بگذرد!) شاید روی سخنش من و شما هستیم که ملتمسانه می گوید در مصرف آب صرفه جویی کنیم تا دست پروردگان این باغبان که نماد زیبای فضای کاری ماست بتواند به خوبی حفظ شود.

 

 

 

 

 

آری تصاویر بهاری فوق بخشی از محل هایی  است که در آن کار میکنید و این فضا حاصل زحماتی است که دست اندر کاران پرتلاش علی رغم کم آبی، آن را آماده نموده و یکی از زیباترین فضای سبز اداری وشهری را در معرض دید ما قرار داده اند. و براستی که حیات هر جانداری  بستگی به شادابی و سرسبزی طبیعت دارد و سرسبزی و شادابی طبیعت نیز بستگی دارد به کردار ما که چگونه با آن رفتار کنیم. فلاسفه می گویند از زمانیکه بشر به کمک تکنولوژی سعی کرد بر طبیعتغلبه پیدا کند شادابی خود و طبیعت را به مرور از دست میدهد زیرا ابزار غلبه بر مدار خشونت است و استفاده از خشونت جز نابودی و خسران، حاصل دیگری نیست بنابر این چه بهتر است که با استفاده از تکنولوژی به طبیعت کمک کنیم تا همچنان شاداب و سر زنده بماند نه اینکه سعی شود بجهت منافع زود گذر بر طبیعت غالب شد، لذا با طبیعت باید تعامل داشته باشیم تا طبیعت نیز به نحو احسن یار و یاورمان باشد.

اما همانگونه که قبلاً در یکی از نوشتارهایمان ذکر شد، سعی می نماییم در بعضی از آنها تصاویرجدیدی از زیباییهای شهرمان را نیز داشته باشیم. که در اینجا جدید ترین مناظری بهاری از میدان امام اصفهان  که خود آن را برگرفته ایم تماشا نمایید.

 

و همچنین مناظری از باغات غرب اصفهان (اطراف آتشگاه) در یک صبح بهاری، که تصویر برداری نموده ایم و در نوشتار قبلی تحت عنوان زیباترین نماد طبیعت از این ناحیه سرسبز اما متاسفانه روبه تحلیل با توجه به کم آبی  وکم توجهی  نیزمطالبی را آوردیم.

 

"نمایی از ضلع شمالی کوه آتشگاه این آثر باقیمانده از ایران باستان و از میان باغات"

 

"درختانی پر از شکوفه که کم کم به بار خواهد نشست"

 

 

 

 

"باغی که در این ناحیه توسط یکی از همکاران پرتلاش بازنشسته در این ناحیه ساماندهی شده و علت ارائه این  نوشتار نیز دعوت ایشان جهت بازدید از این باغ بود و در تصویر مشغول توضیحات میباشند"

 

  

 

"درختان سپیدار که روز گاری در کنار آن  نهر های  دائمی آب جاری بود  اما امروز!!!!"

 

 

"بار الها اگرچه ما دراین خسران مقصریم اما  این در ختان زیبا سر بسوی تودارند و تشنه اند، عنایتی فرما"

 

ودر پایان سخنی نیکو از اسوه نیکان

+ نوشته شده در  شنبه سی ام فروردین 1393ساعت 17:32  توسط عبدالحسين نوري  | 

"شگفتی های طبیعت"

ابرهای زیبا  وتبریک نوروز

    با تسلیت ایّام شهادت حضرت فاطمه(س) و همچنین تبریک حلول سال نو، تقدیم میگردد تصاویری از ابرهای زیبا و همچنین پیامی برای نوروز.

 اگر آسمان آبی است ما خوشحال خواهیم شد چون نشان از هوایی خوب است. اما گاهی در این آسمان آبی پاره ابرهایی ظاهر می‌شود که کمتر به آن توجه مینماییم اما از دید عکاسان حرفه‌ای مخفی نمی‌ماند.

ابرها بخشی از زیباترین بخش‌های طبیعت هستند و زیبایی آسمان در هنگام روز مرهون ابرها است. همانگونه که در شب ستارگان زینت آسمانند،  اگر ابرها نبودند زمین به بیابانی خشک تبدیل میشد ، گاه شما لکه های ابر را که میبینید از آن تصاویر ذهنی خواهید ساخت و با نگاه کردن به ابرها در آسمان لذت خواهید برد بنابر این دعوت می شودبه تصاویر زیبایی از ابرها نگاهی داشته باشید و در پایان مطلبی ویژه بهاری و عبرت آموز.

 

   براستی اگر به پدیده های طبیعت بنگریم بدون استثنا زیبا هستند و اگر خوب فکر کنیم ما را بیشتر به یاد خالق زیباییها که  از زیباترین هاست خواهد انداخت، امیدوارم که از دیدن این تصاویر لذت برده باشید و ضمن سپاس بدرگاه الهی به سبب فضل وکرمش و ادامه نزول بارانش در روزهای اخیر شهرمان،  دعا میکنیم خداوند با تشکیل ابرهای پر بارش، باران نافع  بیشتری  را بر ما نازل نماید و مطلب ویژه این نوشتار نیزکه از ادبیات پیشینیان ماست و همیشه طراوت وتازگی خودرا در قالب زیباترین و پربارترین سخن در آمدن بهار دارد بمناسبت حلول سال جدید و تبریک نوروز تقدیم میگردد ضمن اینکه در سال آینده نیز تصمیم بر این است با توفیقات الهی با نوشتارهایی که حاوی بیشتری از تصاویر طبیعت باشد در خدمت زیبا بینان باشم.

سعدی علیه الرحمه در مطلع گلستان می فرماید

.....فرّاش باد صبا را گفته تا فرش زمرّدین بگسترد و دایه ابر بهاری را فرموده تا بنات نبات را در مهد زمین بپرورد درختان را به خلعت نوروزی قبای سبز ورق در بر کرده و اطفال شاخ را به قدوم موسم ربیع کلاه شکوفه بر سر نهاده عصاره نالی به قدرت او شهد فایق شده و تخم خرمایی به تربیتش نخل باسق گشته.

ابر و باد و مه وخورشید و فلک در کارند

تا تو نانی به کف آریّ و به غفلت نخوری

همه از بهر تو سرگشته  و فرمان بردار

شرط انصاف نباشد که تو فرمان نبری

با توجه به در پیش بودن ایام نوروز مناسب است گفتاری نیز از معصوم(ع) را در قالب تصویری زیبایی از طبیعت داشته باشیم.

 

بهاری باشید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1392ساعت 13:0  توسط عبدالحسين نوري  | 

نازیباییها درطبیعت

    در این فضای مجازی  مقالات متعددی در ارتباط با حفظ طبیعت آمده  است  ضمن اینکه از زیبایی های آن بیشتر صحبت شده، امادر این جا در نظر است به مناسبت هفته منابع طبیعی وآبخیزداری، در مورد آلودگی های زیست محیطی که طبیعت حیات بخش در این کره خاکی مورد تهدید جدی قرار داردصحبت شود و همچنین تصاویر تاسف باری در این رابطه نشان داده شود اگرچه قبلاً نیز مطالبی در پست های متعدد در این رابطه ارائه گردیده است، الا ایحال بازهم در باره نازیباییهایی در طبیعت که دست پرورده انسان متمدن است برایتان صحبتی و تصاویری ویژه ارائه میگردد که تکنولوژی به دون مدیریت صحیح چه سرنوشت غم باری را برای آینده این کره خاکی رقم میزند،  بویژه در کشورهای در حال توسعه، رشد صنعت بدون در نظر گرفتن عوارض جانبی آن آسیب های جدی برای زندگی وحیات داشته است و همچنان روبه افزایش است و گفته میشود آلودگی محیط زیست سلامت  میلیونها نفر در کشورهای در حال توسعه را تهدید می کند. ازجمله در کشور ما به واسطه در دسترس بودن سوختهای کربنی از جمله استفاده زیاد ازمشتقات نفت خام، آلودگی هوا بویژه در کلانشهر ها بیداد می کند اما تخریب محیط زیست تنها عامل آن آلودگی هوا نیست که عوامل متعدد دیگر نیز در تخریب حیات و نابودی تدریجی آن نقش زیادی دارد که در حال حاضر در کشور ما آلودگی هوا ازجمله دودهای حاصله از خروجی اتومبیلها  حرف اول را می زند اگرچه از آلودگی های دیگر نیز مبرّا نیستیم  اما طبق نظر کارشناسان محیط زیست بیشترین عامل آن اتومبیل ها می باشد که مورد استفاده بی حد وحصر قرار میگیرند مزید بر اینکه اتومبیلهای تولیدی در کارخانه ها از استانداردهای لازم زیست محیطی برخوردار نیستند اگرچه در سالیان اخیر تا حدودی به این مهم توجه شده ولی عبور و مرور  بیش از حد آنها در داخل شهرها معضلی گردیده برای ایجاد آلودگی هوا و دردسری برای تصمیم گیرندگان برای کاهش آلودگی ها که بعضاً از سر اضطرار روزهایی از سال  در بعضی از شهرها تعطیل اعلام می گردد! .

اما در اینجا از آلودگی های دیگر صحبت میشود که بنابر گزارش خبر گزاریها از سال 2007 هر سال لیستی تحت عنوان آلوده‌ترین کشورها در جهان تهیه موی‌شود. محیط زیست براساس مطالعات انجام شده در 49 کشور بر این باور است که اشکال مختلف آلودگی، سلامت بیش از 200 میلیون نفر از کشورهای درحال توسعه تهدید می شوند. بهتر است تصاویری را در این باب داشته باشیم تا عمق فاجعه برایتان روشن شود.

 

در اندونزی بیش از 500 هزار نفر مستقیما و 5میلیون نفر غیر مستقیم در معرض مواد شیمیایی (سرب، کادمیوم، کروم و آفت کش‌ها) که به رودخانه سیتاروم در نزدیکی جاکارتا ریخته می‌شود، هستند.

 

در بنگلادش 160 هزار نفر قربانیان آلودگی ناشی از کروم 270 دباغ خانه در رودخانه ی بوری گانگا در داکا هستند.

 

 

در اندونزی برای استخراج طلا از معادن استان کالیمانتان در جزیره بورنئو از جیوه استفاده می شود که حداقل سلامت 225 هزار نفر را تهدید می کند.

 

در زیرژینسک مرکز صنایع شیمیایی اتحاد جماهیر شوروی سابق 30 میلیارد تن زباله و ضایعات جمع شده است. 190 نوع مواد شیمیایی سمی در آب های زیر زمینی شناسایی شده است که حدود 300 هزار نفر در معرض خطر هستند.

 

در سیبری آلودگی هوا، ناشی از معادن نیکل سلامت بیش از 135هزار نفر را به شدت به خطر می اندازد.

 

در اوکراین بیش از 10 میلیون نفر هنوز در منطقه ی آلوده ی فاجعه ی هسته ای چرنوییل زندگی می کنند.

 

 

در غنا، غول الکترونیک در حومه آکرا، 40 هزار نفر با سرب، جیوه و کادمیوم درمعرض آلودگی قرار دارند.

 

سازمان های غیر دولتی " اٌ ان جی"، آلودگی خاک به علت بهره برداری نفت در دلتای نیجریه را تقبیح می کنند.

 

آرژانتین، زباله های 5هزار صنعت خود را در سطح رودخانه بین بوئنوس آیرس و ریودلاپلاتا ریخته و سلامت بیش از 20هزار نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

 

در زامبیا، بهره برداری و استخراج سرب ازمعادن منجر به مسموم شدن خاک می شود.

 در کشور ما خوشبختانه آلودگی های فوق  از شدت کمتری برخوردار است  و جزو "ترین ها" نیستیم اگرچه آلودگی در هر کشوری ایجاد شود مستقیم یا غیر مستقیم آسیبش را  برای  کل جهان خواهد داشت  بیایید فرض کنیم که روزی آلودگی ها وتخریب به قسمتهایی از جنگلهای جهان همانگونه که رو به پیشرفت است ادامه داشته باشد  وجنگلهای آمازون که  از بزرگترین تامین کننده اکسیژن جهان است  نیز کاهش یابد . جهان چه منبع بزرگی از تولید اکسیژن را از دست خواهد داد!  اما ما با آلودگی های جوی بویژه در کلان شهرهایمان مواجهیم  وهمچنین ریز گردهایی که گاه در روزهایی از سال در اکثریت نقاط کشورمان میزبانشان هستیم و آن نیز حاصل آسیب به طبیعت است . آیا هیچ فکرش را کرده ایم با ادامه این وضعیت در آینده نه چندان دور با چه مشکلاتی روبرو خواهیم شد کما اینکه هم اکنون نیز دچارش هستیم ؟ اما راه چاره چیست : در مرحله اول آگاهی است که خوشبختانه تاحدود زیادی اکثریت آگاه شده اند وبعد باور هاست که متاسفانه این کمتر حاصل شده چرا که در عمل تاحدود زیادی در جا می زنیم زیرا اگر چیزی را باور کردیم مسلماً در عمل مجاهدت خواهیم کرد ومتاسفانه در انجام عمل و چاره اندیشی نیز ابا داریم و به همین جهت است شاهد آنیم که ما روزانه خسارتهای زیادی از این بابت نصیبمان می شود . تا جاییکه رهبر معظم انقلاب نیز در هنگام غرس درخت در سالجاری فرمودند "گلایه ای که از مسئولان مرتبط با موضوع درخت و درختکاری وجود دارد، این است که گاهی صدها درخت در جاهایی که نباید قطع بشوند، قطع می شوند". و افزودند "علاوه بر غصب زمین های اطراف شهرها و آبادی ها و از بین رفتن پوشش گیاهی توسط برخی افراد سودجو که سبزی این مناطق را به سیمان و ساختمان های بلند مرتبه تبدیل می کنند، مجموعه ی جنگل های کشور نیز در معرض تهدید قرار دارد".

 بنابر این تا دیر نشده بیایید باورهایمان را قوی کرده و در انجام عمل کوشا باشیم و همانگونه که اسرار داریم فرزندانمان تحصیل کرده باشند ومال و منالی برایشان اختصاص دهیم اجازه ندهیم  نسل های بعدی ما با آلودگی های روحی و جسمی بیشتری مواجه شوند واین تلاش بیشترمسئولین ذیربط و همکاری آحاد مردم را می طلبد .

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم اسفند 1392ساعت 18:16  توسط عبدالحسين نوري  | 

" شگفتی های طبیعت"

یخبندان اصفهان

    در پست قبلی به نزول برف در شهرمان با نشان داد تصاویری بسیار زیبا از آثار باستانی و مناظر طبیعی اصفهان پرداختم و در این پست سه تصویر بسیار زیبا از یخبدان سال جاری شهرمان را عرضه میدارم امیدوارم که مورد پسندتان قرار گیرد.

 

"تصویر آبنمای یکی از میدانهای  شهر در بهمن 92 که بر اثر سردی هوا به این صورت درآمده است"

 

 

" تصویرمیدان امام علی(ع) یکی از کارهای ماندنی و بزرگ امروزی به سبک معماری قدیم با نمایی زیبا از بلند ترین مناره اصفهان درسرمای  بهمن 92"

 

وچند روز بعد آبنمای  همان میدان از زاویه دیگر با نمایی از گنبد مسجد جامع اصفهان  با توجه به تغییر ناگهانی هوا.

 

 و تصاویری دیگر از میدان امام علی (ع) در روز بعد از افتتاح درسال گذشته.

باتقدیر از کلیه کسانی که در طراحی وساخت این میدان بزرگ و زیبا تلاش کردند و برگ زرینی است از معماری گذشته در عصر جدید و نمونه ای از سازندگی در این زمان که اگر گذرتان به اصفهان افتاد حتماْ سری به آن بزنید اگرچه این پروژه تکمیل نشده ودر حال باز سازی ونوسازی اطراف این میدان میباشند که در صورت تکمیل با حفظ بافت قدیمی مرکز شهر تغییرات زیادی را مشاهده خواهید نمود.

بازهم چنانچه خدا توفیق داد بمناسبت هایی از زیبایی های شهرمان خواهیم گفت.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1392ساعت 18:19  توسط عبدالحسين نوري  | 

"شگفتی های طبیعت"

روزهای برفی اصفهان

 

 با گرامی داشت طلیعه فجر انقلاب اسلامی.

    نیمه دوم دی ماه 92 دردونوبت پس از سالها بحمدلله در شهرمان رنگ برف را دیدیم وچهره شهر نیز دگرگون شد ومردم خوشحال که بالاخره طلسم شکسته شد ویاد آور روزهای سرد سال وتجربه زمستان واقعی پس از سالها انتظار، اما دیری نپایید که بر خلاف آن سالهای نه چندان دور که شهر از هوایی نسبتاً طبیعی زمستانی طی روزهای متوالی پس از نزول برف برخوردار می بود با تغییرات ناگهانی هوا تمامی برفها ویخها آب شدند وانکار که در چند روز گذشته برفی بر زمین نشسته است واین رسم شهرهای نسبتاً بزرگ و عصر صنعت  میباشد که با طبیعت سر ناسازگاری دارد و آبشان به یک جوی نمیرود اما به جهت یاد آوری و اینکه بسیاری از شما فرصت نکردید تا گردشگاههای شهر تاریخی و زیبایمان را درآن روزهای برفی به رنگ دیگری ببینید منتخب تصاویری، که برخی را از فضاهای مجازی استخراج نموده  وتعدادی نیز توسط اینجانب تصویر برداری شده به نظر شما خواهم رساند تا شما دوست عزیز نیز در شادی مردمان شهر که بعضاً در کناره بوستانها ویا تنها رودخانه شهرمان که برخلاف آن سالهای برفی گذشته فاقد آب بود شریک نمایم. ودرادامه در مورد ساختار برف خواهم گفت و همچنین گریزی هم به بحران آب خواهم زد.

پلهای باستانی و زاینده رود

 

گردشگاههای طبیعی

 

 

ونهرها(مادیهایی) که زمانی آن را پر آب می دیدیم اما اکنون!!! 

 

آثار تاریخی

میدان بزرگ و نماد باستانی شهرمان که مجموعه بسیار زیبایی از هنر معماری است با تصویر برداری هنرمندانه از این مجموعه، با نزول برف، زیبایی تصویر مضاعف شده است 

 

آیا سزاور است که فضای این شهر زیبا را طی بیشترین روزهای سال همچنان آلوده ببینیم؟  وتاسف از اینکه زیبا ترین شهر در مشرق زمین تبدیل به شهری با فضای آلوده شده است  و تاسف بارتر اینکه دربعضی مواقع نیز از این جهت رکورد دار نیز باشیم!!! و آیا تا بحال فکر کرده ایم ما در این نا بسامانی تا چه حد شریک هستیم ؟

 

خیابان ها ومعابر 

 روزهایی که برف بارید ومردمان بر حسب ضرورت اتومبیلهایشان را کمتربه خیابانها آوردند ودر نتیجه معابر خلوت از ماشینهای دود زا  و شهرنیز نفس راحتی کشید

 

 

گلدانهای خارج از آپارتمانها هم از این نعمت الهی بی بهره نماند وبر زیباییشان افزوده شد

. 

خدا قوتی به این زحمتکشان که شهرمان را نظیف و سبز نگه میدارند تا  بگوییم اصفهان ما شهر زیبای خدا است.

 

 

ویادی از شهدای شهرمان که سرافرازی وعزت وطنمان مرهون مجاهدتهای این عزیزان است .

ساختاربرف

برای تشکیل دانه برف چندین مولکول در کنار هم در اطراف یک هسته قرار میگیرند واز شگفتی ای طبیعت است. آزمایش‌ها نشان می‌دهد تنها در حالتی این اتفاق می‌افتد که دما به C°35-  °F ۳۱ یا پائینتر برسد . همچنین  ساختار مولوکولی برف را می توان با اشکال زیبای زیر مشاهده نمود و ستایش کرد آن پروردگار بی همتا را که هر چیزی  را طبق اصول وقواعدی خاص و منظم آفریده است  .

بحران آب

   علی رغم اینکه تاکنون وضعیت بارندگی در شهرمان بحمدلله خوب بوده ولیکن تا این مدت  نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 54 درصدی مواجه هستیم اگرچه نسبت به میانگین بلند مدت تا بحال کاهش نداشته است ولیکن همگان میدانیم که وجود آب در زاینده رود بیشتر مرهون وضعیت بارندگی درنواحی  کوهرنگ چهارمحال وبختیاری است و تا بحال(از اول پاییز تاآخر دی ماه92) 570 میلیمتر بارندگی  در آن ناحیه گزارش شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل  8 درصد کاهش نشان می دهد مضاف بر اینکه میانگین بلند مدت نیز تابحال با همین کاهش مواجه است ( میانگین بلندت مدت سالانه در کوهرنگ 1380میلیمتر است که تا این مقدار نیزفاصله زیادی است بنابر این وضعیت آب همچنان بحرانی است .

 بیایید دست به دعا برداریم که با بارش بیشتری، کمبود آب جبران شود و ونیز مسئولین در ارتباط  با مدیریت وتوزیع مناسب آب وضعیتی را به وجود آورند که برای مصرف کنندگان تعادل ایجاد شود ومهمتر اینکه مصرف کنندگان نیز باید مصرف آب را به خوبی مدیریت وبهینه سازی نموده وحد اکثر صرفه جویی را در مورد این ماده حیاتی داشته باشند مسلماً خداوند نیز به پاس گرامی داشتن این نعمت،  برکتش را خواهد داد.

خوشحالم که توانستم در یک سفر مجازی به نقاطی از شهرمان در روز برفی شما را همراه داشته باشم ودر پایان مطابق معمول نوشتار را زینت می دهم با سخنی از معصوم (ع) واین باردر قالب تصویر دماوند برفی این نماد طبیعت کشور عزیزمان ایران.

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم بهمن 1392ساعت 16:36  توسط عبدالحسين نوري  | 

شگفتی های طبیعت

رنـــگارنــــگ

در این نوشتار علاوه برنمایش تصاویری از مارهای گوناگون شما رابا جان سخت ترین انسان جهان آشنا خواهم کرد ودر پایان  نکته ای مطرح میگردد.

در نوشتاری تحت عنوان(زیبا اما خطرناک)در ماه قبل اطلاعاتی را درمورد مارهای مختلف به استحضار رساندیم  وهمان گونه که قول دادم درادامه مطلب می خواهیم تصاویری از این موجود زیبا راداشته باشیم .

 مارک لایتا خزنده شناس هیچ علاقه‌ای به مارها ندارد اما مانند هر خزنده‌شناس دیگری بافت بدن و توانایی‌های این جانداران ترسناک راستایش می‌کند و ستایش خودرادر قالب کتاب عکسی که ازمارهای رنـــگارنــــگ و سمی به ثبت رسانده،‌به نمایش گذاشته است. لایتا درهنگام عکاسی چندین بارتوسط مارهای غیرسمی و یکبارتوسط ماری سمی گزیده شد اما جان سالم به در برد. لطفاً به تصاویری ازمارهای گوناگون که توسط این عکاس گرفته شده توجه نمایید وزیبایی های خلقت را درقالب وحشتناکترین موجودات به تماشا بنشینید. وخالق زیباییها راستایش کنید.افعی نخل سریلانکایی


مار زنگی پشت‌الماسیمار قهوه‌ای شرقی
بوآی دم قرمز
افعی ووگل درحال حملهشاه‌مار سیاه مکزیکیافعی کرگدنی
افعی حفره‌دار زیبا
مار مرجانی مالزیایی آبیمارزنگی موهاوی و بچه‌هایششاه‌کبری( خطرناکترین مار)مار موسارانا


افعی اوروتو

وتصاویری که توسط تهیه کننده این نوشتار از مارهای نگهداری شده در مجموعه پارک دلفینهای جزیره کیش تصویر برداری شده واولینش نیز در نوشتار زیباییهای کیش نیز آمد اگرچه زیباهستند ولی به زیبایی مارهایی که توسط مارک لایتا تصویر برداری شده نیستند .

 

وتصویری از نوعی ماربه نام آلوستردر منطقه ای حفاظت شده استان خراسان  .

چنانچه توفیق حاصل شد ازمناطق حفاظت شده استان خراسان تصاویر بسیار زیبای حیوانات وحشی که نمونه هایی از حیات وحش کشور عزیزمان ایران است را درآینده خدمتتان ارائه خواهیم نمود. 

 واین هم تصویری از ده ها تصویرکه درسایت های خبری در رابطه باسال مار آمده بود.

 

اما بشنوید از جان سخت‌ترین انسان جهان"استیو لودوین» برخلاف دیگر انسان های جهان، از مار به هیچ عنوان ترس ندارد و سم مار را به عنوان بهترین دوست خودش می داند. او می گوید سالانه 100 هزار نفر از سم مار می میرند، اما من بدنم در مقابل تمامی سم ها مقاوم است. این جوان 42 ساله که در کالیفرنیا زندگی می کند، هر هفته سم مارهای مختلف را وارد بدنش می کند، اما هیچ کدام روی او تاثیری ندارد و فقط قوی ترین سم ها کمی سردرد را برای او به همراه دارند. او در خانه 25 مار واقعا کشنده نگهداری می کند و سم آن ها را بسیار دوست دارد. استیو می گوید من همچنان به دنبال مارهای کشنده هستم تا شاید آن ها بتوانند من را کمی از پا بیندازند".

نکته:

   شاید اگر نمایشگاهی از مارهای زنده تشکیل شود کمتر می توان دریک مجموعه نمایشی انواع مارها را بارنگهای گوناگون به نمایش گذاشت ولی شما بادیدن این تصاویر زیبا موفق شدید دریک نگاه با مارهای بسیار زیبا وشگفت انگیز آشنا شوید وهمچنین امیدوارم نوشتارهایی که تحت عنوان شگفتیهای طبیعت ارائه میگردد وسعی می شود از جذاب ترین هایش تهیه ومنتشرگردد همچنان مورد نظر وتوجه عزیزان باشد ونکته مهم تر اینکه توجه وتفکر به شگفتیهاکمک خوبی است برای شناخت بیشتر خالق هستی . وآیا شما چیزی مهمتر از معرفت بیشتر به آن پروردگاریکتا وخالق بی همتا سراغ دارید؟ لذا اگر ازاین منظر به پدیده ها نگاه شود نتیجه لازم عاید وواصل خواهد شد وگرنه نگاه سطحی، گذراست وبزودی از ذهن انسان خواهدرفت.  

+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم اردیبهشت 1392ساعت 10:59  توسط عبدالحسين نوري  | 

شگفتی ها طبیعت

موجودی با رنگهای گوناگون

     وقتی از طبیعت گفته می شود بیشتر انتظار داریم که از کوهها ، دشتها،رودها ودریاها برایمان  گفته شود ولی طبیعت مجموعه ای از تمامی موجودات بی جان وجانداری است که در این کره خاکی  وجود دارند وشاکله زمین وآنچه که مربوط به حیات است را تشکیل می دهند ودر صورت از بین رفتن عضوی از خانواده حیات نقصانی است برای دیگر اعضاء آن، حال شاید ما ازبعضی اعضای این مجموعه خوشمان نیاید ویا ازآن وحشت داشته باشیم.و دیگر همانگونه که اطلاع دارید امسال سال مارنامیده می شودوسال مار از دیدگاه منجمان وتقویم نگاران یعنی سالی که سیاره مشتری پا به برج سرطان می گذارد. سال های 1284، 1296، 1308، 1320، 1332، 1344، 1356، 1368، 1380، 1392 و … سال های حیوان مار هستند. اما  در این نوشتار همان گونه  که از عنوان وتصویرآن استنباط می شود می خواهم از ماروتصاویر بسیار زیبای آنها در دومقوله جداگانه برایتان بنویسم و  بررسی جهت نام گذاری سالها به نام بعضی از حیوانات در این نوشتار هدف نیست بلکه منظور معرفی یکی دیگر از عجایب خلقت است که در رابطه با شگفتی های طبیعت مطرح می شود امیدوارم که مورد پسندتان قرار گیرد.

 از خانواده خزندگان مارها موجوداتی هستند که ما ازآنها وحشت داریم اگرچه با زیبا ترین شکل آراسته باشند ولی همین موجودات خطرناک  نیز لازمه چرخه حیات هستند و مفید برای انسانهاوسایر جانداران دیگر،  بنابراین بعلت اینکه وقتی به دامان طبیعت می رویم شاید با نوعی از این موجودات مواجه شویم لذا در رابطه با این خزندگان خوش خط وخال مختصر اطلاعاتی را در اختیار تان قرارداده وتصاویری از این موجودات زیبا با رنگهای گوناگون را در اینجا می آوریم.

 در جهان نزدیک به بیش از ۴۰۰۰ نوع مختلف مار وجود دارد که روی خشکی و زیر خاک و در آب و گاهی هم بر روی درختان زندگی می‌کنند. این خزنده، تقریباً در همه جای کره زمین به جز مناطق قطبی و برخی جزیره‌ها، یافت می‌شود.طول کوچکترین مار حدود ۷ سانتیمتر است که برخی مردم با کرم اشتباه می‌گیرند.

"اگر روی در ختی رفتید ودستتان به شاخه ای خورد که کمی نرم است احتیاط را از دست ندهید ممکن است مار زهری باشد که آماده شکارپرنده یا حشره ای است"

مارهای چمباته زن بزرگ‌ترین مارهای دنیا هستند و شامل پیتونها و بواها می‌باشند. آنها غیر سمی هستند و حیوانات دیگر را با فشار دادن و له کردن از پا در می‌آورند. مارهای جمع شونده  همانگونه که در بعضی از فیلمهای مستند حیوانات مشاهده نموده ایددور شکار خود می‌پیچند و بتدریج حلقه راتنگ تر می‌کنند تا دیگر شش‌ها قادر به بازشدن نباشنددرنتیجه حیوان خفه میشود آنها نیز مانند مارهای دیگر قادر به جویدن نیستند و شکار خود رابه یکباره می‌بلعند.

حدود ۷۰۰ گونه از ۳۲۰۰ گونه مارهای دنیا زهری هستند و شامل چندین مار هستند که می‌توانند انسان را به هلاکت برسانند. یک مار زهری سم خود را از طریق نیشهایش که یا توخالیند و یا شیار دارند تزریق می‌کند. وقتی که زهر تزریق شد مار به انتظار می‌نشیند تا قربانیش قبل از بلعیده شدن بمیرد.

"این تصویر با نشان دادن ترشح زهر از غده دندان نیش بالایی کمی ترسناک به نظر می رسداما امروزه خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی تصویر برداری وعادت به دیدن تصاویر از ترسها کاسته شده ولی اگر به صورت واقعی دیده شوند وحشتناک است "

از حدود ۷۲۵ گونه از مارهای سمی در سراسر جهان، تنها ۲۵۰ تا از آنها قادر به کشتن انسان با یک نیش هستند.

دندان‌های نیش مارهای زهری، در فک بالای دهان آنها قرار گرفته و با غده‌های سمّی که در سر مار قرار دارند در ارتباط هستند.
با کشیدن دندان مار، نمی‌شود برای همیشه با خیال آسوده از نیش مار زهری در امان بود چرا که دندان‌های نیش در دهان مارهای زهری مجدّداً رویش می‌کنند. مار زهری به کمک این نیش‌ها زهر را به بدن شکار خود تزریق می‌کند و این گونه می‌کوشد تا جانش را بگیرد یا حداقل او را ناتوان و بی‌هوش سازد تا با خیال راحت به خوردن گوشتش بپردازد. تمام مارهای زهری علاوه بر نیش، دندان نیز دارند. در نتیجه، تمام مارهای زهری علاوه بر نیش زدن گاز هم می‌گیرند.

این نوشتارادامه دارد با تصاویری بسیار زیبا ودیدنی از این موجودات رنگارنگ که در آینده ودر فرصت مناسب ارائه خواهد شد. انشاءالله

+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم فروردین 1392ساعت 11:18  توسط عبدالحسين نوري  | 

شگفتی های طبیعت

"بنام او که حیاتی دوباره می بخشد"

 

تبریک نوروزوجلوه هایی زیبا ازطبیعت

  بنگر به زنده شدن ورستاخیز طبیعت که چه زیباست . وهر سال زندگی دیگر را تجربه می کنیم و چه زیباتر رستاخیز انسان در این عصر آهن وتباهی وجلوه ای ازمعاد الهی در این کره خاکی. حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال آن ذات بی همتا و رستاخیز طبیعت می باشد رابه تمامی همکاران عزیز تبریک و تهنیت می گوییم و سالی سرشار از برکت و معنویت را ازدرگاه خداوند متعال برای شماوخانواده های محترمتان مسئلت می نماییم ، به همین مناسبت از فرصت استفاده نموده بنابر تقاضای بسیاری ازدوستان وهمكاران محترم مبنی بر معرفی بیشترگردشگاههای کشورعزیز، در طلیعه بهار بعضي ازمناظر زيباي كشورمان(آبشارها) که گروه کوهنوردی شرکت در سفرهاوصعودها از آن بازديد كرده است وجلوه های زیبایی ازطبیعت می باشد پیرو سلسله نوشتارهای شگفتی های طبیعت با توضيحاتي مختصر ضمیمه این پیام نموده تا اگر روزي تصميم گرفتيد ازمناظری که برایتان مقدور است بازديد نماييد، قبلاً با آنها آشنا شده باشيد اگرچه بعضاً نيز طي نوشتارهای سفرهای کوهنوردی خدمتتان ارائه شده است. لطفاً به تصاویرتعدادی ازاین جلوه های زیبا درایام رستاخیز طبیعت  نظری بیندازید اگرچه کمی طولانی است ولی نباید خسته کننده باشد زیرا بیشترش تصویر است آنهم ازآبشارهایی زیبا. ودر پایان نیز تذکری خواهیم داشت تا اینکه خدای ناکرده شیرینیهای بهار برایمان منجر به تلخکامی حاصل از رفتارهای ناهنجارنشود.

1-آبشار شوی واقع در منطقه تله زنگ جنوب لرستان وشمال دزفول از زیباترین وبزر کترین آبشارهای خاورمیانه آبشاری در منطقه ای کوهستانی وبکر وتنها کوهنوردان وافراد محلی می توانند به آن دسترسی داشته باشند .

 

 28610761215652499822.jpg

2-آبشار دوم شوی واقع در منطقه تله زنگ که آن نیز زیبایی خاص خود را دارد و دسترسی به آن نیز برای عموم میسر نیست"

 

 

3- آبشار پونه زار واقع در غرب فریدونشهر در استان اصفهان در مسیر رودخانه ای به همین نام وقابل دسترسی برای عموم.

 

 

4- اگر دوست دارید صدای خروش آبشاری در دل کوهسار را بشنوید و از تماشای نعمت های طبیعی الهی لذت ببرید به سمیرم بروید و پس از پشت سرگذاشتن مسیری 5 کیلومتری به آبشار سمیرم میرسید زیرا همگان می توانند به آن دسترسی داشته باشند.

 

 

5-آبشارزیبا وپرآب مارگون واقع در مرز استان فارس وکهگیلویه نزدیک  شهرسپیدان وقابل دسترس برای عموم اگرچه فاصله آن تا اصفهان بیش از500کیلومتر می باشد ولی اگر به استان فارس رفتید وقصد استفاده از طبیعت دارید بهتر است به این آبشار بسیار زیبا ودیدنی نیز سری بزنید، مناسب ترین موسم خرداد ماه است .

 

 

6-آبشار لونک  دردل جنگلهای انبوه گیلان واقع در مسیر سیاهکل به دیلمان وقابل دسترس برای عموم (در مسیرهای کوهستانی استانهای شمالی آبشارهای متعددوبسیارزیبا وجود دارد ولی ما به نشان دادن تصویر این آبشار اکتفا نمودیم)"

 

 

7-آبشار کرکس کم آب اما دائمی وزیبا در دامنه جنوبی کرکس دسترسی به آن فقط کوهنوردان وافراد محلی"

 

 

8-آبشاری کوچک اما زیبا واقع در دامنه شمالی کوه کلار درجنوب گندمان استان چهار محال وبختیاری، دسترسی به آن فقط کوهنوردان وافراد محلی.

 

 

9- نمونه ای ازدههاآبشار در کنار درازرود واقع در استان چهار محال وبختیاری دسترسی به آن فقط کوهنوردان وافراد محلی.

 

 

10- آبشاری در کناره رود سیروان در منطقه کامیاران استان کردستان دسترسی به آن ،کوهنوردان وافراد محلی (کردستان از مناظر طبیعی بسیار زیبا ودیدنی برخوردار است که همانند آن راکمتر میتوان در محلهای دیگریافت،  خوشبختانه در این استان امنیت خوبی نیز برقرار شده بویژه اینکه شهرهای مرزی این استان همانند بانه ومریوان به صورت بازاری برای خرید وفروش کالا درآمده است وسالانه مردمان زیادی ولو به بهانه خرید کالا از این استان دیدن می نمایند).

 

 

11- آبشار شاه‌لولاک (آبشاری نسبتاً بلند وباارتفاع 70 متر)در جاده اصفهان به شهرکرد در فاصله پنج کیلومتری جنوب شهر چرمهین که بصورت چشمه پر آب و خروشان از قلب دیواره مرتفع کوه با شیب منفی سرچشمه می‌گیرد وعموم مردم بیشتر در فصل بهار وتابستان با توجه به امکاناتی که در محل آبشار در نظر گرفته شده به دیدنش می روند، سزاوار نیست شما که در استان اصفهان زندگی می کنید ازدیدن این آبشار محروم بمانید.

 

 

12- اگرتصمیم دارید از زیبایهای صخره ای کوه وآبشاری در زمستان واوایل بهار دیدن نمایید لازم نیست به راههای دور بروید، پیشنهاد می کنیم در همین نزدیکی ها شهرمان اصفهان  در شمال شهرستان خمینی شهر به دیدن آبشار چشمه لادربروید، مسلماً از دیدار آن لذت خواهید برد،سعی نمایید در روزهای غیر تعطیل باشد زیرا در روزهای تعطیل با ازدحام گردشگران روبروست اگرچه امکانات خوبی جهت عموم در نظر گرفته شده است. در زمستان سال جاری طی اردویی یک روزه از طرف پایگاه مقاومت شرکت  به دیدنش رفتیم امابعضی همکاران از وجود این آبشاروومحل تفریحی استثنایی ،در نزدیکترین محل بی خبربودند!. 

تذکّر

    نکته ای که بایستی در اینجا یادآوری نماییم اینکه معمولاً مادر مناسبتها اعم از جشنها وعزاداری ها با تحریفهایی که طی زمانها ودورانهای مختلف بعمل آمده دارای آسیبهایی هستیم که لازم است جامعه شناسان این آسیبها را شناسایی وجهت رفع آنها راهکارهای عملی ارائه نمایند ومردم ما نیز بایستی توجه نموده هرفکر و عملی که بوی خرافه ازآن به مشام می رسد ازآن اجتناب نموده وتا می توانند نیز با خرافات مبارزه نمایند. بعنوان مثال مراسم آتش بازی شب چهار شنبه آخر سال از سنت‌های قدیمی ما ایرانیان است که در زمان‌های گذشته در حد یک آتش‌بازی مختصر در نقاط از پیش تعیین شده و در یک ساعت معین اجرا می‌شد و مطابق نظربعضی از کارشناسان در ارتباط، هدف نهایی ازبرقراری چنین مراسمی  پاکسازی محیط زندگی و برطرف کردن کدورت‌های بین اقوام بود تا به هنگام فرارسیدن عید نوروز با دلی پاک و به دور ازهرگونه کینه‌توزی و خصومت آغاز سال جدید را جشن بگیرند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی وادعای مدرن بودن ! متاسفانه ما شاهد این هستیم ، که تنها در سال گذشته حدود 2000نفردر کشورمان بر اثر آتش بازی های خطرناک در شب چهارشنبه سوری آسیب جدی دیده اند وبعضاً نیز به این گونه وچه بسا سخت تر مصدوم شده اند!(تصویرزیر)

" طفلک معصوم! به چه گناهی بایدتاوان جهل وغفلت دیگران رامتحمل شوی"

شاید در نگاهی گذارا و ظاهری می‌توان مصدوم شدن قطع عضو یا خدای نکرده در نهایت فوت فردی در اثر این حوادث را مشاهده کرد ولی اینها تنها تبعات شخصی حاصل از این بازی‌های خطرناک است، مطمئناً تبعات بعدی ناشی از این حوادث نه تنها به خانواده فرد حادثه دیده بلکه به کل جامعه سرایت می‌‌کند چرا که تصور کنید فردی در اثر سهل‌انگاری در مراسم چهارشنبه‌سوری ویا هرحادثه دیگردچار قطع عضو شود، آیا این فرد تنها خود متضرر خواهد شد؟

 متاُسفیم که چنین موضوع وتصویری را در پیام تبریک نوروز ونشان دادن جلوه های زیبای طبیعت آوردیم  لیکن لازم است بعضی از نا ملایمات نیز یادآوری شود تا شمانیز نیزبرای دیگران متذکر شوید.

پایان بخش کلام ما: نصب وراه اندازی بزرگترین وپیشرفته ترین قطب تولید بنزین کشوردرمجموعه  پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند که به دست متخصصان کشورمان به بار نشست را بعلت اینکه بنزین تولید در این مجتمع کمکی است برای محیط زیست همراه بابهار طبیعت به هم وطنان وخدمت گزاران ملت تبریک می گوییم

سالی پربار وباخیرو برکت وبدون حادثه ای ناگواررابرایی هم وطنان عزیزآرزومندیم.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم اسفند 1391ساعت 11:28  توسط عبدالحسين نوري  | 

"به نام او که زیباست وزیباییها را دوست دارد"

شگفتی های طبیعت

             زیبایی های کیش

                                                گرامی باد هفته منابع طبیعی وصیانت از محیط زیست

 

تقدیم به تمامی بازنشستگان عزیز وآنانی که در آینده باز نشسته خواهند شدوسفری به کیش یاهرجایی از میهن عزیز خواهند داشت.

شامگاه بیست وچهارم بهمن ماه91 به مدت سه روز به همراهی گروهی از تازه بازنشستگان شرکت سفری به جزیره مرجانی کیش داشتیم، این سفر گذشته از اینکه با اشکالاتی ازجمله تاخیر قابل توجه هواپیما در رفت وبرگشت و تهیه مکان سکنا در کیش برای بعضی از افراد گروه 90نفری مابا مشکلاتی مواجه بود ومشکلات بعضاً نیز می تواند جزو لاینفک سفر بوده بویژه اینکه بسیاری از حوادث سفر بدست مسافر ویا برنامه ریزان سفر نمی باشد واگرخوب توجه کنیم همین مشکلات است که از تجربیات سفر بوده ومی تواند خاطراتی رابه جای بگذاردکه شیرینی های آن از یاد نخواهد رفت یادمان باشد اگرچه ما برای سفر برنامه ریزی می کنیم ولی در اصل این سفر است که برایمان برنامه ریزی کرده وما را در وضعیت جدیدی قرار می دهد ولازم است تابع برنامه ایجاد شده باشیم بنابراین بهتر است تا می توانیم مشکلات سفر را قبول کرده وجهت رفع آن بدون هیچ گونه دغدغه ای چاره اندیشی کنیم چراکه سفر نیز آئینه کوچکی از زندگی انسان می باشد زیرا ما در این دنیا مسافریم ومشکلات در زندگی اجتناب ناپذیراست، ( ما زنده به آنیم که آرام نگیریم / موجیم که آسودگی ما عدم ماست) وبزرگی می گوید " راز بزرگ زندگی درشکیبایی است ونباید به خاطر آینده ای مبهم زمان حال را بر خود تلخ کرد " البته لازم است انسان برای سفر وزندگی  آینده خودنیز برنامه منظمی داشته باشد.بااین مقدمه شمارا نیز به صورت مجازی بدون آنکه هزینه ای برایتان شاژ شود همراه خود به جزیره زیبای کیش می بریم لذا در مرحله اول به معرفی جزیره کیش از منابع در ارتباط می پردازیم ودر پایان تصاویری که از دیدنیهای این جزیره زیبا برگرفته ایم راارائه می نمایم.وشاید این نوع معرفی از جزیره منحصر بفرد باشد تا نظر شما چه باشد.اگرچه کمی طولانی است لیکن شاید خسته کننده نباشد زیرا بیشترش تصویر است.

"موقعیت جزیره کیش از ماهواره در خلیج فارس"

تاریخچه کیش

از آن چه در کتب تاریخی بازگو شده است بر می‌آید که از زمان هخامنشیان و سپس اشکانیان و ساسانیان، جزیره کیش تحت تسلط ایران بوده و با گسترش اسلام، این جزیره بدست خلفای اموی افتاده است. این وضع تا سال ۲۴۹ هجری قمری ادامه یافت. در این سال یکی از ایرانیان اهل ری بر خلیفه خروج نمود و تمامی جزایر خلیج فارس و بحرین منجمله کیش را مسخر خود ساخت ، این جزیره طی کش وقوسهایی در گذشته  از سال ۹۱۲ تا ۱۰۳۱ هم چون جزیره هرمز به دست پرتغالی‌ها افتاد و سرانجام در این سال، امامقلی‌خان، سپهسالار شاه عباس موفق به فتح خلیج فارس و بحرین و همه جزایر آن شد. و از آن پس کیش یکی از جزایر ایرانی خلیج فارس شناخته می‌شود. تا سال های آغازین حکومت  پهلوی دوم  کیش مرکز صید ماهی و مرکز تجارت مروارید خلیج فارس بوده است. با ورود مروارید ژاپن به بازار، به تدریج از اهمیت مروارید کیش کاسته شده و کیش نیز اهمیت خود را از دست داد. از وقایع گذشته قدیم این جزیره زیبا می گذزیم وبه شمه ای از ماجرای جدید این جزیره می پردازیم.

در سال ۱۳۴۹ هیاتی آمریکایی-ایرانی جزیره را مورد بازدید قرارداد و با توجه به ویژگی‌های طبیعی، سواحل زیبای مرجانی و آب‌های زلال اطراف آن، به عنوان مرکز توریستی بین‌المللی انتخاب شد. کاخ شاه، هتل کیش، فرودگاه و کازینو، اولین بناهای مدرن کیش محسوب می‌گردند. تا هنگام پیروزی انقلاب اسلامی ایران، کیش مرکز تفریح شاه و دوستانش محسوب می‌شد. جزیره کیش در سال ۱۳۶۱ به عنوان نخستین منطقه آزاد اقتصادی کشور برگزیده شد. امروزه اقتصاد کیش برپایه گردشگری و تجارت استوار است وباایجاد شهری با امکانات جدید  در چند سال اخیر  نمایی از یک شهر مدرن را به رویت بازدید کنندگانش می گذارد .

شهر کیش با توجه به اینکه منطقه ای تجاری است پاساژهاوبازارهای  مدرن با مراکز خرید متنوع که نمایی کاملاً از شهری پیشرفته  را دارد وبدلیل آنکه نیاز به ویزای ورود وخروج ندارد سالانه بیش از یک ملیون نفر گردشگروتجارداخلی وخارجی از این جزیره زیبا بازدید نموده واجناس مور نیاز خودرا نیز از مراکز خریدش تهیه می نمایند ضمن اینکه از زیباییهای طبیعی ومصنوعی کم نظیرش که بعضاً تصاویرش را نشانتان خواهیم داد بازدید بعمل می آورند.

نمونه از مراکز خرید کیش

شاید کیش را مردمان بیشتر به مراکز خریدش می شناسند ولی کیش دارای ابنیه ای تاریخی وسواحل و طبیعت زیبایی است که مسافران داخلی کمتر توجه به آن دارند لذا مابرآنیم که  بعضی از این فضاهای دیدنی که خود طی این سه روزبازدیدی از آن داشته ایم با توضیحاتی مختصر وتصاویر مربوطه خدمتتان معرفی نماییم

شهرزیر زمینی کیش (کاریز)

شهرزیر زمینی با توجه به ويژگيهاي منحصر بفرد آن از جمله مرجاني بودن جزيره، آب شيرين قنات، هواي خنک در زير زمين و سقف مرجاني مملو از فسيلهاي با قدمت بسيار بالا در فهرست مهمترين ابنيه جهاني قرار مي گيرد. آب شيرين کاريز حاصل از بارندگي هاي فصلي جزيره است که از مرجانها به صورت يک فيلتر طبيعي عبور و در لايه گل مارن جريان پيدا مي کند. متصدیان  شهر زير زميني بر اين باورند که دو ويژگي کاريز را در فهرست ابنيه جهاني در خواهد آورد. اول اينکه کاريز در دل تنها جزيره مرجاني دنيا واقع است. دوم آنکه تنها بنايي است که سقف مملو از صدفها و مرجانهاي طبيعي است. صدفها و مرجان هايي که براي بازديد آنها دو راه وجود داشته، بازديد از موزه هاي طبيعي يا غواصي در آبهاي آزاد و اکنون کاريز فصلي جديد و استثنايي در پيش روي تمامي دوستداران طبيعت گشوده که بي واسطه خواهند توانست از بزرگترين مجموعه مرجاني بازديد کنند.ضمن اینکه این قنات جهت سهولت بازدید گردشگران به طریق زیبایی باز سازی شده است.وقتی عازم بازدید از این بنای زیبا بودیم بعضی از دوستان عنوان می نمودند که چه نیازی است که به تماشای قناتی رویم که مشابه آن را در جای جای میهن می توان مشاهده نمود!  ولی با توضیحاتی که راننده سرویس ارائه نمود وفردی دانا وظاهراً تحصیل کرده ای بود همگان علاقمند شدند که از این کاریزبسیار زیبا وبی نظیر بازدید نمایند.( به همین جهت توصیه می شود که قبل از عزیمت به سفر لازم است اطلاعاتی ازمکان مورد نظر داشته باشید که ما در این زمینه دربعضی از نوشتارهایمان اطلاعاتی در مورد بعضی از مکانها ازجمله باغهای تاریخی ایران در اختیارتان قرار داده ایم وپس از این نیز چنانچه خدا توفیق داد هر ازگاهی در خدمتتان خواهیم بودضمن اینکه امروزه از طریق اینترنت به راحتی میتوان از محل های مورد نظر اطلاعات لازم راکسب نمود).

"درب ورودی شهر زیر زمینی"

 

"یکی از تالارهای قنات یا شهر زیر زمینی"

 

"قسمتی از تونل قنات (کاریز) درشهر زیر زمینی"

 

"کلکسیونی از سنگواره مرجانها در شهر زیر زمینی"

 

"درب خروجی شهر زیرزمینی"

شهرتاریخی حریره

در شمال جزیره کیش در کنار مجموعه ورزشی المپیک آثاری و ویرانه‌هایی دیده می‌شود که یادگای از شهر باستانی، حریره‌است . زمان رونق یا دوران طلایی شهر حریره کیش از سال ۳۶۷ تا ۹۱۲ هجری قمری بوده‌است . وسعت این شهر باستانی ۱۲۰ هکتار است . محوطه باستانی حریره، براساس نتایج کاوشهای باستان‌شناسی انجام شده تا امروز، از مجموعه ساحلی و خانه اعیانی، حمام، مسجد و قنات‌های قدیمی تشکیل یافته‌است و این محوطه به شماره ۱۸۸۶ به ثبت آثار ملی ایران رسیده‌است .

سواحل کیش

خاك كیش دارای ساختار مرجانی است و با رنگ نقره فام در زیر آفتاب از درخشندگی خیره‌كننده‌ای برخوردار است. این ویژگی را بسیاری از سواحل دنیا كه از ماسه خاكستری پوشیده شده اند، ندارند. آب دریا در ساحل این جزیره شفاف و روشن است به طوری که تا فاصله‌ای دور می توان كف دریا را به شفافیت خوبی تماشا كرد. كارشناسان محیط ‌زیست این خاصیت را به وجود مرجان‌ها در پیرامون جزیره نسبت می دهند و معتقدند كه مرجان ها به صورت طبیعی موجب تصفیه آب و شفافیت و زیبایی سواحل جزیره کیش هستند

"باور کردنی نیست کف دریا را از روی آب با ماهیهای زیبایش به این صورت می توان مشاهده نمودواین کار مرجان هاست"

 

"با عرض معذرت فقط به خاطر نشان دادن ساحل زیبای کیش" 

"کشتی به گل نشسته یونانی در ساحل کیش"

 

" گردشگرانی که بعضاً از همکاران بازنشسته می باشند در غروب زیبای کیش از ساحل مرجانی بازدید نموده وافرادی نیز به ماهیگیری می پردازند"

انجیر معابد

درجزیره کیش انواع درختان گرمسیری را می توان مشاهده نمود که یکی از آنها انجیر معابد(لور) است ما در نوشتاری قبلاً به این درخت پر رمز وراز پرداختیم و در نیما منتشر نمودیم ، در جزیره تعداد زیادی از آنها را از نزدیک مشاهده کردیم ولی در اینجا تصاویری از این درخت را که گردشگران کیش بیشتر به بازدیدش می روند ویکی ازآنهابرای مردمان بومی این جزیره درخت مقدسی است وعقاید گوناگونی برایش ابراز می دارند رانشانتان خواهیم داد.

"درخت انجیر معابد که از نظر ساکنین بومی درختی مقدس است وتصاویری ازهمکاران بازنشته وسایر گردشگران هنگام بزدید از این درخت"

 

 

"تصویر دیگری از درخت انجیر معابد(مکرزن) در شهرکیش"

 

 

"این آقا نیز با نواختن دایره زنگی وبا زبانهای مختلف قومی ایران می خواند، درنزدیک ساحل مرجانی کیش  به کسبش رواج می دهد وبرای یک دور شتر سواری (حدود 50متر) مبلغ قابل توجهی دریافت میکندوبعضی ازگردشگران نیز به هوای ساز او سوار شتر شده وگاه نیز برایش در نوبت می ایستند!"

 

پارک دلفینها

مجموعه تفريحي پارك دلفين با مساحتي حدود ۱۰۰ هكتار در جنوب شرقي جزيره كيش قراردارد. مجموعه شامل فضاي سبز با انواع گونه‌هاي مختلف گياهي، باغ پرندگان و اولين و تنها دلفيناريوم در ايران است.در دلفيناريوم اين مجموعه گونه‌هاي مختلفي از پستانداران دريايى از جمله دلفين، شير دريايى شمالى، شير دريايى جنوبى، گربه دريايى شمالى، گراز دريايى و پنگوئن نگهداري مي‌شوند و بازديدكنندگان مي‌توانند از هنرنمايي آنان كه توسط مربيان ايراني تربيت مي‌شوند ديدن كنند. در مجموع ۲۱ پستاندار دريايى در استخرهايى با حجم ۱۸۰۰۰ متر مكعب پر شده از آب دريا نگهدارى مي‌شوند فضاي سبز پارك دلفين شامل بيش از يكصد گونه گياهي كه با توجه به وضعيت اقليمي جزيره كيش و مرجاني بودن خاك آن در نوع خود بي‌نظير است

"دلفین در حال نقاشی که تابلو نقاشی شده بمزایده گذاشته می شود ودرآمد آن به گفته مربی دلفین  جهت نجات دلفین ها در خلیج فارس بکار گرفته می شود شبی که ما آنجا بودیم تابلو نقاشی شده بمبلغ ۶۲۰ هزار تومان فروخته شد به گفته مجری برنامه دلفین ها تابلو تا ۳۵ملیون تومان نیز فروخته شده"

 

تصاویری از پرندگان ،  ماهیها و خزندگان در مجموعه پارک دلفین ها 

 

 "سفره ماهی"

 

 

"تمساح"

 

 "افعی"

در نظر دارم در مورد مارها این موجودات زیبا وخوشرنگ نوشتاری اختصاصی در آینده ارائه نمایم، به هرحال دیدار از مجموعه پارک دلفینهای کیش حدود 6ساعت بطول می انجامد وچون در ارتباط با طبیعت می باشد در آن خستگی نیست وعلی رغم آنکه مبلغ قابل توجهی برای بازدید ازاین مجموعه زیبا ومهیج  بایستی پرداخت لیکن  به دیدنش می ارزد.

تصاویر متفرقه

 

" تندیسی از درخت انجیر معابد در پارک دلفینها"

 

"ساختمانی در حال احداث به شکل کشتی  مسافری چند طبقه در شهر کیش ونزدک ساحل"

 

" لنگرگاه کشتیها در جزیره کیش"

 

" بزرگترین لنگرکشتی جهان ساخته شده درکیش که روبروی رستوران بزرگ شانذیز نصب شده است و در کتاب گینس نیز آمده است"

 

با این توصیف شاید شما تصمیم بگیریدبا هزینه شخصی  سفری به کیش داشته باشید.ولی یادتان باشد اگر به کیش رفتید پول کافی همراه خود داشته باشید اگرچه در بعضی موارد چیزهایی رایگان باشد!(تصویر زیر)

 

در کشورمان پیشرفتهای زیادی در رابطه با گردشگری وسایر زمینه ها اقتصادی وآبادانی ایجاد شده اگرچه به حدمطلوب نرسیده است ولی کمتر معرفی شده است بنحوی که افراد داخل کشور نیز ازدیدنیهای میهن عزیز چندان آگاه نیستند وشاید علتش این باشد که ما به مراکز خرید بیشتر توجه داریم  تا مناظر طبیعی وباستانی،  مسافران کیش وقشم بیشترپاسازها وبازارها رامی شناسندحتی آنهاییکه برای اولین باربه این جزایرمی آیند وبعضاً نمی دانند که این جزیره هادر کجای خلیج فارس قرار گرفته است!.

البته تصاویر فوق همه دیدنیهای کیش نیست تنها محلهایی است که ما توانستیم طی طول اقامت خود در برنامه ای فشرده ازآنها دیداری داشته باشیم .

در پایان جا دارد ازآقایان رجبی ومدرسی نمایندگان اداره آموزش وخدمات اجتماعی که همراهمان بودندو زحمات زیادی را در رابطه بااین سفر متحمل شدند تشکر نماییم .

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم اسفند 1391ساعت 9:25  توسط عبدالحسين نوري  |