زیبائی طبیعت بستگی به حفظ آن دارد
زیباترین مناظر(قسمت سوم)

واما نازيباييها كه حاصل فعاليت بي مورد  ما انسانهاست

مگر ما حق داريم كه روي هركجا اينگونه خطاطي كنيم ولو اينكه مطلبي مناسب حالمان باشد

 

"زخم جانسوزي است كه برجان من است"

تصوير درختي است به نام سرخدار كه چوبش از آهن محكمتر است ولي رهگذران براي آنكه آن را بيازمايند با ضربات تبر این چنین نوازشش کرده اند!!!

 

مصرف بي رويه عرضه بي رويه را مي طليد . به هرصورت اگر درختي قطع شد بايستي جايگزين شود كه ما بعضاً در ارتفاعات شاهد كاشته شدن  درختاني جديد بوديم ولي كافي نيست.

       در اينجا به يكي ديگر از شاخصه هاي منطقه مي پردازيم . شايد برايتان جالب باشد جمعيت استان گلستان تركيبي از قوميتهاي مختلف  ايراني است .فارسها ، تركها، كردها، بلوچها ، تركمنها از گروه هاي اصلي جمعيت اين استان مي باشد كه ۶۱ درصد از جمعیت استان را اهل تشیع و ۳۹ درصد از آنان را اهل تسنن تشکیل می‌دهند واين تركيب مختلف قومي ومذهبي در كنار يكديگر بدون هيچ گونه تنشي زندگي مسالمت آميزي را با يكديگر دارند وغالبً با كار وكوشش فراوان در دشت حاصلخيز استان مشغول كشاورزي وخدمات رساني به يكديگر مي باشند .

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۸۹ساعت 9:41  توسط عبدالحسين نوري  | 

قسمت دوم: تصاویر(زیباییهای جهان نما)

 

براي ورود به منطقه جهان نما بايستي از اين جاده خاكي درميان جنگلهاي انبوه عبور نمود

 

 

جهت حفاظت از اين منطقه تدابيري انديشيده شده كه بنابر گفته راهنماي گروه درحفظ جنگل نقش بسزايي داشته است

 

 

سرپرست برنامه " سمت چپ تصوير" كه مسئوليتي دوچندان داردو در فكر اينكه چگونه كارها مطابق برنامه انجام شود. هنوز 2ساعتي از شروع كوهپيمايي نگذشته ! خستگي رامعنايي نيست  10ساعتي ديگر بايستي راه  پيمود!

 

 

وكلبه مش صفرو يا پناهگاه جهان نما كه قدمتي صد ساله دارد وحدود 60نفر را مي تواند پذيرا باشد

 

 

واين كلام دلنشين "جا ئي كه صفا هست درآن نور خدا هست"

 

 

پذيرايي متصدي پناهگاه با چاي آتشي از گروه و ازطريق بخاري كه پناهگاه رانيز گرم نگه مي داشت

 

 

تك درختي در بالاي ارتفاعات كه طبيعت، اين چنين زيبا، آن را آراسته است

 

 

نماي روستاي سعد آباد در ارتفاع 1700هزار متري جهان نما در فضاي مه آلود ودر میان علفزارها

 

 

واستراحتي در بالاي ارتفاعات  در سايه تك درختي پس از 8ساعت كوهپيمايي

 

  

خداي را سپاس كه در اين سن توانستيم به اين ارتفاعات شگفت انگيز صعود كرده وآيتهاي تورا نظاره گر باشيم ونمازي را به پاس نعمتهاي بي كرانت در بالاي كوه اقامه نماييم

 

 

از جنگلها گذشته وبه اين چمنزار زيبا رسيديم وبا تعدادي از افراد گروه عكسي به يادگار گرفتيم

 

 

تونيكبخت تر كه غم حال مي خوري    ني رنج نامده و نه غم پار مي خوري

آزاد تر زمن به زمين گام مي نهي      هردم ملامتي نه زاغيار مي كشي

در ژرفناي ملك عدم فارغ از حساب     خوش مي چمي وخيمه به گلزار مي كشي

 

در پست بعد تصاویری از نازیباییها را نشان خواهیم داد انشاءالله

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 8:27  توسط عبدالحسين نوري  | 

زیباترین مناظر(قسمت دوم)

پس از مقدمه ای که در پست قبلی آمد ادامه آن در این قسمت تحت عناوین زیر ارائه می گردد.

الف- منطقه حفاظت شده جهان نما :

  اين‌ منطقه‌ در سال‌ 1352 خورشيدي‌ با وسعتي‌ معادل‌ 30650 هكتار بعنوان‌ منطقه‌حفاظت‌ شده‌ اعلام‌ گرديد و در ارتفاعات‌ جنوب‌ گرگان‌ و جنوب‌ شرقي‌ كردكوي‌ قرار دارد. از سده‌هاي‌ پيش‌ اين ‌منطقه‌ محل‌ گذران‌ اوقات‌ فراغت‌ مردم‌ گرگان‌ و روستاهاي‌ اطراف‌ آن‌ بوده‌ است‌. زيستگاه‌هاي‌ مهمّي‌ از قبيل ‌تركت‌ ، چلستان ‌، قلقله ‌، آق‌ رضا ، چكل‌ گدا ، لنده‌ كوه‌ ، تالو ، خوش‌ دستي ‌، لندو و مغزي‌ در اطراف‌ منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ جهان‌ نما قرار گرفته‌اند. مهّم‌ترين‌ گونه‌هاي‌ جانوري‌ آن‌ عبارتند از: كل‌ ، بز، قوچ ‌، ميش‌ ، پلنگ‌ ، گرگ ‌، خرس‌ ، مرال ‌، جغدها ، عقاب‌ها ، شوكا ، راسو ، شغال‌ ، خارپشت‌ها و... مهّم‌ترين‌ گونه‌هاي‌ گياهي‌ آن‌ عبارتند از: راش‌ ، آزاد ، زرشك ‌، سرخدار، كلاه ‌مير حسن‌ ، بلندبازو ، نمدار ، گل‌ گاوزبان‌ ، كچف ‌، راس‌ و درمنه‌. رودخانه‌ها و چشمه‌هاي‌ مهّمي‌ در منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ جهان‌ نما جريان‌ دارند از قبيل‌ سفيد رود ، تركت ‌، مغزي‌ و چهارباغ‌ و چشمه‌هاي‌ زيارت ‌، مغزي‌ ، مار سنگ‌ ، اسبومرگاه ‌، شاه‌ پسند ، حاجي‌ آباد ، گچيان ‌، مراد چشمه‌ ، وارا ، خوش‌ دستي ‌، كلي‌ چال‌ ، قورمه‌ تو ، پائيزبن‌ و... در اطراف‌ آن‌ مي‌جوشند. آثار تاريخي‌ منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ جهان‌ نما عبارتند از: آب‌ انبار، قبرستان‌هاي‌ قديمي‌ در كمرسرك‌ و جلينگ‌بلينگ‌ ، امام‌زاده‌ رضي‌ و مرضيه‌ و برج‌ رادكان‌ غربي‌.

 ب- چگونگی دستیابی به منطقه جهان نما

   صبح روز پنجشنبه دهم تیرماه هشتاد ونه گروه 26 نفري ما از گرگان با دودستگاه مینی بوس  واز طریق روستاهای شموشک سفلی وعلیا با عبور از یک جاده خاکی مسافتی حدود 5/1ساعت در میان جنگلی انبوه پیمودیم تا به محلی به نام تخت میرزا (تصوبرفوق رسیدیم ) وپس از پیاده شدن صعودمان را شروع نموده وبا حدود 2ساعت  کوهپیمایی خود را به پناهگاه جهان نما که به کلبه مش صفر معروف است ودر بخش تصاویر به آن خواهیم پرداخت رسیدیم وبعد از استراحتی کوتاه در این کلبه باصفا به راه  خود ادمه دادیم و حدود 5/2 ساعت با طی نمودن جنگل ودر ارتفاعات 1700متری به اطراف روستایی رسیدیم که سعد آباد نامیده می شد ودر این ارتفاعات باعلفزارهای انبوه ووسیعی روبرو شديم و گاهی با تک درختان  جنگلی که چشم هربیننده ای را مجذوب خود می نمود وضمن صعود به ارتفاعات بالاتر در میان مه وهوای نسبتاً خنک وبسیارمرطوب تانزدیکی های غروب  آن روز قصد باز گشت نمودیم ودر شام همان روز جهت استراحت شبانه به پناه گاه جهان نما ویا همان کلبه مش صفر برگشتیم وصبح روز بعد ضمن باز دید اززیباییهای ارتفاعات اطراف پناهگاه که بر اثر یک هوای صاف وعاری از مه به وجود آمده بود توانستیم دشت وسیع وسرسبز گرگان را ازآن بالا به خوبی مشاهده نماییم وطبق برنامه قبلی حدود ساعت 9صبح روز جمعه خود را به مبدا صعود رساندیم  تابرای عزیمت به اصفهان هرچند که دل کندن از این منطقه شگفت انگیز برایمان آسان نبود خود را باهمان مینی بوسها به اتوبوسی که  درگرگان منتظرمان بود برسانیم بنا براین  مجموع کوهپیمایی ما سوا ی از استراحت شبانه 16 ساعت به طول انجامید ودراینجا  با منتخب   مناظری از صدها تصویر  از آن منطقه به برکت دوربینهای دیجیتالی تصویر برداری نمودیم تا اینکه شما را به هر دلیلی توفیق همراهیتان نداشتیم با توضیحاتی مختصرمهمان نماییم

ادامه مطلب با بخش تصاویر در پست بعدی  انشاءالله

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 11:4  توسط عبدالحسين نوري  | 

"هوالجميل"

زیباترین مناظر(قسمت اول)

 

       در تیر ماه سال جاری ودر آستانه مبعث پیامبراسلام (ص) صعودی را به ارتفاعات جهان نما داشتیم  که به دلیل مشغله زیاد نتوانستم گزارش آن را در فضای مجازی بیاورم که اکنون آن را در چند قسمت متوالی  تحت عنوان فوق خدمت دوستان عرضه خواهم نمود

     باتبریک مبعث پیام آور رحمت و تمامی خوبیها (نبي اكرم"ص")  نوشتار زیر تحت عنوان فوق  که به جهت صعود به ارتفاعات جهان نما داشتیم تقدیم کلیه عزیزان ونیز دوستداران طبیعت می گردد.

    بار الها تو راسپاس ، توفیق دادی تا به ارتفاعات جهان نما صعودی داشته باشیم وشگفتی های طبیعت را این باردر یکی از استان های شمالی کشورمان ودر استان گلستان  که به حق جهان نمایش می نامنداز نزدیک مشاهده نماییم.

     ما ارتفاعات جهان نما را پیموده وقسمتی از این ناحیه سرسبز وجذّاب را مشاهده کردیم . زیباییهایی را که دراین ناحیه شاهد بودیم گوشه ای از هزاران مناظر بی بدیل است که دراقصی نقاط کشورمان وجود دارد. و گاه ازما سؤال میشود ،کدامین نقاط کشورمان جذّاب ترودیدنی تر است؟ وبه عبارتی زیباترین مناطق کشور عزیزمان کجاست؟ درجواب بایستی گفت این قضاوتی است سخت وحتی ناممکن ومصداق قول شاعر.

جهان چون چشم وخط وخال و ابروست         که هرچیزی به جای خویش نیکوست

هر منطقه اي ازکشورعزیزمان را مناظر ونشانه های ویژه ای است  وجذّابیت وزیباییهای خاص خودرادارد. به عنوان مثال  کویرش ،باآن آسمان شفّاف وماسه زارهای پاک ودریاچه های نمکش که به سفیدی بال فرشتگان می ماند مگر می توان همانندی برایش تصوّر نمودواز طرف دیگر کوههای پربرف زاگرس ، با آن مردمان ساده دل وقانع ايلات بختياري وقشقايي ورودهای خروشانی که ازآن به مانند زاینده رودزیبا سرازیردشتهای تشنه آب  می شود وبخشی ازکویر راسیراب میکند ودر مسیرش زیبا ترین حاشیه یک رود را با بیشه زارهایی از درختان سپیدار زینت بخشیده،  مشابه اين رود زيبا رادرکجای دنیا می توان به تماشا نشست. ویا آتش فشان تفتان ، درسرزمین خشک وپهناور بلوچستان با دودهای گوگردی نقره گونش که اطراف قلّه این کوه سر فراز را طلایی نموده وهمچنين دماوند گنبد گون ،  این نماد طبیعت کشورمان که هزاران سال این ملک را نگهبان  است و گویی بر بالای آن آرشی کمان به دست آماده پیکار ،  تاچشم بدخواهان این مرز وبوم را نشانه رود مگر می شود از نظر دور داشت ویا دریاچه های بر فراز سبلان وچشمه های آب گرم شفا بخش  اطرافش را که زبانزد مردمان غیور ومتعصب آذربایجان است باچه نسخه شفا بخشی می توان مقایسه کرد زیرا به اعتقاد مردمان  این دیار مویی از سر پیامبر عظیم الشّان را در دریاچه سبلان آورده و بر فرازاین کوه بزرگ ودر دریاچه پاکش   دفن نموده اند وبه همین علّت آبش رامتبرّک نموده است واین از سر اعتقاد راسخ مردمان این دیار به مقدسات واعتقاداتشان می باشدو به زیباترین وجه در خون این مردم شجاع وبی باک ریشه دوانده وارادت پاك مردم اين خطّه ازكشورمان به ولايت وخاندان نبوت باعث شده تا ایران ما ازطرف آذربايجان كه به مثابه گلوگاه اين سرزمين ولايتمدار است از گزند بيگانگان مصون بماند. آیامگر میشود این اعتقادات پاک وبی آلایش را ازتفكر مردم آن سامان زدود وچیز دیگری در مقابلش قرار داد ونیز بر فراز کوههای البرز كه می توان ازجنوب آن کویر شفاف را مشاهده نمود واز شمالش کوهها ودشتها ی سرسبز ش را با پهنه وسیعترین دریاچه جهان نظاره گربود آیا مشابهش  در دیگر نقاط گیتی مي توان يافت؟.امّا در يك كلام  باید گفت نه تنها گوشه هايي اي از اين ملك بلكه سراسر خاك  ايران زمين بجهت اينكه  نام مولایمان علی (ع) برتاركش مي درخشد و نيز در تمامی جهان به اين نام دلنشين  شناخته می شود از مصادیق زیباترین ها است.

آری هرگوشه ای از طبیعت کشور خوش نقش ما زیباییهای خاص خود را دارد واین سرزمین پهناور  را حیات بخش است واز ماست که ضمن دیدار از آیتها ی خدا  پیام رسان لزوم حفظ  طبیعت که بشرمتمدّن امروز به بهای توسعه ناپایدار  جانش را می ستاند باشیم تا از تخریب بیشترآن و تا آنجا که می توانیم جلوگیری كرده ونیز در آبادکردن آن بکوشیم  واین از وظیفه همه است و کوتاهی ازآن گناهی است نابخشودنی.

  قبل از اینکه همراه تصاویر از منطقه جهان نما برایتان بگوییم مختصر آشنایی با منطقه وچگونگی دستیابی به آن را درقسمت بعدی خدمت شما خوبان خواهم نگاشت انشاءالله 

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 9:31  توسط عبدالحسين نوري  | 

استان گلستان

 نظر به صعود همنوردان عزيز به ارتفاعات جهان بين در استان گلستان در تيرماه 89 مختصر اطلاعاتي در رابطه با استان وهمچنين ارتفاعات مذكور كه يكي از مناطق زيبا وتوريستي كشور عزيزمان مي باشد به شرح زير ارائه مي گردد

گرگان‌ مركز استان‌ گلستان‌ در فاصله‌ 397 كيلومتري‌ تهران‌ واقع‌ شده‌ و آب‌ و هواي‌ معتدل‌ دارد. شهر گرگان ‌يا جرجان‌ از قرن‌ چهارم‌ به‌ بعد كم‌ كم‌ اهميّت‌ خود را از دست‌ داد و در اثر حمله‌ مغول‌ تخريب‌ گرديد. گرگان‌ (جرجان‌) در دوره‌ قبل‌ از اسلام‌ نيز يكي‌ از ايالت‌هاي‌ مهّم‌ ايران‌ محسوب‌ مي‌شد كه‌ در بيشتر ادوار ازاستقلال‌ نسبي‌ برخوردار بود. ولي‌ در بعضي‌ از دوره‌ها جزء خراسان‌ بزرگ‌ بوده‌ است‌. اين‌ شهر تا اواخردوره‌ قاجار به‌ نام‌ استرآباد مشهور بود. استر آباد در زمان‌ صفويه‌ (دار المومنين‌) نام‌ داشت‌. در زمان‌ نادر به‌ علّت‌ هجوم‌ تركمن‌ها، بارويي‌ برگرد آن‌ ساخته‌ شده‌ بود. بعد از دوره‌ قاجار به‌ تدريج‌ جلوه‌هاي‌ شهري‌ جديد و مدرن‌ در آن‌ نفوذ كرد و در دهه‌هاي‌ اخير به‌ سرعت‌ رشد و گسترش‌ يافت.

وجه تسميه گرگان

در زبان پهلوی منطقهٔ گرگان را وُرکان یا وهرکانه و در زبان یونانی هیرکانیا (Hyrcania) و در زبان عربی جرجان می‌گفتند. معنی نام گرگان «استان گرگ‌ها» است.

 شهرهاي استان گلستان

گرگان ، آق قلا، کردکوی، بندرگز، ترکمن ، گمیشان، مینودشت، کلاله ، مراوه تپه ، آزادشهر ، رامیان ، علی آبادکتول ، گنبدکاووس

اماكن مذهبي گرگان

مسجد جامع گرگان –مسجد گلشن –مسجد امام حسن عسگري –امامزاده نور(اسحاق) –امامزاده روشن

آثار تاريخي گرگان

كاخ آغا محمدخان –كاخ اختصاصي –كاخ شاسمن –‌بازار قديمي گرگان –تورنگ تپه  - اسپي دژ (آق قلعه) دژ جناشك – دژ خندان(خلعت پوشان) –قلعه ماران – سد اسكندري(ديوار دفاعي) –پل آق قلا –

مكانهاي تفريحي استان گلستان

رودها چشمه زارها ،تالابها وآبشارهاي استان گلستان

رود اترك -  رود آلستان – گرگان رود –رود قره سو – چشمه زيارت –چشمه باران كوه – مجموعه تالاب هاي آق قلا –تالاب گميشان – خليج گرگان- آبشار باران كوه در گرگان و آبشار كبودوال در علي آباد

كوه ها و قله هاي استان گلستان

  داراي 10قله معروف  كه بلند ترين آن ها گاوكشان‌ در 37 كيلومتر جنوب‌  گرگان‌ با 3813 متر ارتفاع‌

كوه جهان نما : ارتفاعات‌ زيباي‌ جهان‌ نما در  جنوب‌ شهر گرگان‌ و جنوب‌ شرقي‌ كردكوي‌ واقع‌ شده‌ است‌ و جزو سلسله‌ جبال‌ البرز شرقي‌ محسوب‌ مي‌شود. اين‌ كوه‌ 3086 متر ارتفاع‌ دارد. اين‌ كوه‌ و دامنه‌هاي‌ آن ‌در شمار مناطق‌ حفاظت‌ شده‌ به‌ ثبت‌ رسيده‌ و از نظر اكوتوريسم‌ اهميت‌ فراوان دارد.

منطقه حفاظت شده جهان نما : اين‌ منطقه‌ در سال‌ 1352 خورشيدي‌ با وسعتي‌ معادل‌ 30650 هكتار بعنوان‌ منطقه‌حفاظت‌ شده‌ اعلام‌ گرديد و در ارتفاعات‌ جنوب‌ گرگان‌ و جنوب‌ شرقي‌ كردكوي‌ قرار دارد. از سده‌هاي‌ پيش‌ اين ‌منطقه‌ محل‌ گذران‌ اوقات‌ فراغت‌ مردم‌ گرگان‌ و روستاهاي‌ اطراف‌ آن‌ بوده‌ است‌. زيستگاه‌هاي‌ مهمّي‌ از قبيل ‌تركت‌ ، چلستان ‌، قلقله ‌، آق‌ رضا ، چكل‌ گدا ، لنده‌ كوه‌ ، تالو ، خوش‌ دستي ‌، لندو و مغزي‌ در اطراف‌ منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ جهان‌ نما قرار گرفته‌اند. مهّم‌ترين‌ گونه‌هاي‌ جانوري‌ آن‌ عبارتند از: كل‌ ، بز، قوچ ‌، ميش‌ ، پلنگ‌ ، گرگ ‌، خرس‌ ، مرال ‌، جغدها ، عقاب‌ها ، شوكا ، راسو ، شغال‌ ، خارپشت‌ها و... مهّم‌ترين‌ گونه‌هاي‌ گياهي‌ آن‌ عبارتند از: راش‌ ، آزاد ، زرشك ‌، سرخدار، كلاه ‌مير حسن‌ ، بلندبازو ، نمدار ، گل‌ گاوزبان‌ ، كچف ‌، راس‌ و درمنه‌. رودخانه‌ها و چشمه‌هاي‌ مهّمي‌ در منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ جهان‌ نما جريان‌ دارند از قبيل‌ سفيد رود ، تركت ‌، مغزي‌ و چهارباغ‌ و چشمه‌هاي‌ زيارت ‌، مغزي‌ ، مار سنگ‌ ، اسبومرگاه ‌، شاه‌ پسند ، حاجي‌ آباد ، گچيان ‌، مراد چشمه‌ ، وارا ، خوش‌ دستي ‌، كلي‌ چال‌ ، قورمه‌ تو ، پائيزبن‌ و... در اطراف‌ آن‌ مي‌جوشند. آثار تاريخي‌ منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ جهان‌ نما عبارتند از: آب‌ انبار، قبرستان‌هاي‌ قديمي‌ در كمرسرك‌ و جلينگ‌بلينگ‌ ، امام‌زاده‌ رضي‌ و مرضيه‌ و برج‌ رادكان‌ غربي‌.

اميد است  با توجه به شناختي  كه از مناطق مورد بازديد حاصل ميشود بتوانيم استفاده لازم را نموده وپيام رسان حفظ طبيعت زيبانيز باشيم                             

                                             باآرزوي صعودي موفقيت آميز

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم تیر ۱۳۸۹ساعت 11:6  توسط عبدالحسين نوري  |